Kolejny rok w EPAS za nami!

Szkolenie

Koniec roku szkolnego to zawsze czas podsumowań. Był to nasz kolejny rok w programie Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego (EPAS). W związku z tym podsumowaliśmy również działalność Młodszych i Starszych Ambasadorów w ZSTiO „Meritum”. W tym roku szkolnym było europejsko i wyjątkowo aktywnie. 

Młodsi Ambasadorowie Parlamentu Europejskiego w „Meritum” chętnie brali udział w licznych szkoleniach oraz projektach współorganizowanych przez Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce, z których najważniejszym dla nas był w tym roku projekt podcastowy o bioróżnorodności. Dzięki niemu nauczyliśmy się zarówno nagrywać podcasty jak i dbać o bioróżnorodność w naszym najbliższym otoczeniu. Projekty były również świetną okazją do nawiązania kontaktu z organizacjami takimi jak Fundacja Pole Dialogu, Fundacja Łąka, czy też Torba Reportera. 

Dużą popularnością wśród naszych uczniów cieszyły się wydarzenia online, w których licznie uczestniczyli. Były to wydarzenia zarówno ogólnopolskie, w tym Festiwal Uczniowski organizowany dla uczniów szkół EPAS w całym kraju, jak również międzynarodowe, takie jak Euroscola, czy European Youth Event. Dzięki tym wydarzeniom mogliśmy się poczuć jak uczestnicy posiedzenia w Europarlamencie. Z inicjatywy naszych Młodszych Ambasadorów wzięliśmy również zdalny udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym, który odbył się w Katowicach. 

Nasi Młodsi Ambasadorowie chętnie włączali się również w organizację wydarzeń lokalnych i ogólnopolskich na terenie naszej szkoły. To dzięki nim wydarzenia takie jak Europejski Dzień Języków czy Dzień Europejski miały niepowtarzalny charakter. Również zajęte przez naszych uczniów wysokie miejsca w towarzyszących tym wydarzeniom konkursach świadczą o ich niebywałym zaangażowaniu. 

Dziś mieliśmy ogromną przyjemność wręczyć dyplomy uczestnictwa w programie EPAS naszym najbardziej zaangażowanym Młodszym Ambasadorom Parlamentu Europejskiego – uczniom i uczennicom III Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum nr 2 w ZSTiO „Meritum”. Dyplomy te oraz upominki od Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce otrzymaliśmy od koordynatorów programu podczas corocznego spotkania podsumowującego, które odbyło się 21 czerwca w Warszawie. 

Spotkanie Starszych Ambasadorów było również doskonałą okazją do dyskusji na temat przyszłości programu. Rozmawialiśmy o rodzajach wsparcia, aktywizacji uczniów oraz nawiązywaniu współpracy między szkołami w sieci szkół EPAS. Mamy nadzieję, że przyszły rok szkolny okaże się równie owocny i że będziemy mogli jeszcze bardziej zaangażować młodzież we współpracę w ramach programu EPAS. Dzięki pełnieniu roli Szkoły-Ambasadora Parlamentu Europejskiego nasi uczniowie będą mogli dalej poszerzać swoją wiedzę na tematy związane z działalnością Europarlamentu oraz instytucji czy programów unijnych, a także rozwijać wiele praktycznych umiejętności.