Śniadkowych wspomnień czar…
Miniony piątek zapisał się na karcie tegorocznych obchodów jubileuszu 100-lecia jako wyjątkowo wzruszający i nostalgiczny. Taki zresztą był zamysł spotkania, którego miejscem stało się Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich, a jego hasłem przewodnim Śniadkowych wspomnień czar.Drzemiącą w każdym, kto czegoś doświadczył i coś pożegnał, potrzeba wspominania zgromadziła podczas piątkowego podwieczorku rzesze tych, którzy chcieli podzielić się cząstką swojej licealnej historii.
Przedwieczorne godziny mijały pod znakiem wspomnień, tych bardzo odległych i tych całkiem niedawnych, zabawnych i wzruszających, okraszonych anegdotami i zapiskami byłych uczniów
I LO. Wśród tych, którzy chcieli się dzielić tym, co zostało w ich pamięci z czasów szkolnych znaleźli się pani Beata Tomanek (absolwentka rocznik 1981), dziś redaktor Polskiego Radia Katowice, współprowadząca podwieczorek pani Agata Krzysztofik (absolwentka rocznik 1994), obecna dyrektor naszego liceum, pan Zdzisław Janeczek (absolwent rocznik 1973), autor monografii stuletniego Śniadka, pt. „Siemianowickie Ateny”, pan Adam Skowronek (absolwent rocznik 1989), piastujący od lat funkcję Sekretarza Miasta Siemianowice Śląskie. Zachwyt wzbudziły opowieści o życiu szkolnym z lat sześćdziesiątych, które z artystycznym zacięciem przywołała pani Irena Skwara ( absolwentka rocznik 1965) oraz te o harcerskiej aktywności uczniów Śniadka, którymi podzielił się z zebranymi, absolwent sprzed sześćdziesięciu lat, pan Zbigniew Paweł Szandar, człowiek związany zarówno z naszym Jubilatem, jak i z samym miastem- przez lata zasiadał w fotelu Prezydenta Miasta Siemianowic Śl. Tego dnia właśnie absolwenci rocznik 63 uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym w sześćdziesiątą rocznicę egzaminu maturalnego.
Wśród gości nie zabrakło zarówno włodarzy miasta, którzy od początku z ogromna życzliwością wspierają obchody jubileuszowe naszej szkoły, jej starszych i młodszych absolwentów, tych, którzy tworzyli przed laty i tworzą teraz grono pedagogiczne Stulatka.
W scenerii muzealnych przestrzeni przybyłym gościom towarzyszyła przygotowana na tę wyjątkową okazję wystawa. O jej idei i przygotowaniach opowiedziała zebranym pani Ewa Habrajska, jej współautorka, ale też absolwentka Śniadka ( rocznik 1985), która swoją drogę zawodową związała ze szkołą, którą kiedyś ukończyła, a w której teraz nie tylko uczy, ale też od 15 lat prowadzi Koło Fotograficzne Fotoś, a w nim pasją fotograficzną zaraża kolejne roczniki naszych uczniów.
Ekspozycja wypełniona została zdjęciami, na których zapisała się szkolna historia i twarze tych, którzy ją dotąd tworzyli. W jej skład weszły również przechowane w szkolnej izbie pamięci dowody okołoszkolnych aktywności – sportowych, artystycznych, harcerskich. Nie zabrakło miejsca dla kostiumów, rekwizytów i fotografii z przedstawień „Kawiarenki Literacko- Teatralnej To i Owo”, która swoją działalność artystyczną wiąże ze szkołą od 25 lat.
Historia Kawiarenki spotkała się z jej teraźniejszością – ci, którzy dziś są zaangażowani w jej twórcze istnienie wystawili pod okiem swojej mentorki pani Sabiny Szkaradek, piękną impresję słowno- muzyczna pt. „Twarze”, a ci którzy byli jej częścią kiedyś – chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami. Wśród nich znalazła się między innymi pani Magdalena Wróblewska.
Wspomnienia płynęły wartkim nurtem, czas popołudnia powoli zamienił się w czas wieczorny i trzeba było, choć z trudem i poczuciem niedosytu, się rozstać. Nie na długo na szczęście, bo już 01 września kolejna okazja do wspólnych rozmów i wzruszeń podczas zaplanowanego na ten dzień Zjazdu Absolwentów.
Czerwcowy wieczór zapadnie w sercach i pamięci zebranych jako ten, w którym spotkanie przeszłości z teraźniejszością stworzyło nową jakość w myśleniu o naszym Jubilacie, jako tym, który scala pokolenia, by budować dziejową wspólnotę.
Tych, którzy chcieliby obejrzeć wystawę jubileuszową zapraszamy do Muzeum Miejskiego w Siemianowicach Śl., gdzie będzie ona dostępna do 15 lipca 2023 r.
Autor:
-
Marzena Sommer, I LO