SP1 z wizytą w Vodňany

Na tle zabytkowego budynku grupa z SP1
Wizyta w Krumlovie

W dniach od 11 do 17 czerwca br. przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1 byli uczestnikami czwartej mobilności w ramach projektu „ Zielone serca”, programu Erasmus+. Wzięło w niej udział sześciu uczniów klas ósmych pod opieką pani Agnieszki Niedźwiedzkiej oraz koordynatora szkoły polskiej. Była to już ostatnia, a więc bardzo ważna wizyta, podczas której nie tylko realizowaliśmy zadania projektowe, ale również podsumowaliśmy wszystkie działania.

Pierwszy dzień każdej mobilności zagranicznej to oczywiście wizyta w szkole partnerskiej. Zostaliśmy przywitani przez szkolny chór, który wyśpiewał piosenki z każdego kraju. Następnie prezentacje, a po krótkiej przerwie gra terenowa w mieszanych, międzynarodowych grupach. Po południu udaliśmy się do lokalnej Średniej Szkoły Rybackiej, która kształci rybaków i akwarystów. Uczniowie pobierają naukę m.in. z zakresu: budowy sprzętu, zbiorników oraz urządzeń akwaryjnych, chowu ryb ozdobnych i dekoracyjnych. Ciekawostką jest to, iż w tej niewielkiej miejscowości, jaką jest Vodňany, znajduje się Wydział Rybactwa i Ochrony Wód Uniwersytetu Południowoczeskiego w Czeskich Budziejowicach, gdzie uczniowie szkoły rybackiej często kontynuują naukę.
Spacerując po malowniczej południowoczeskiej Wenecji – romantycznej krainie pełnej stawów, bo tak zwą tę część Republiki Czeskiej, mieliśmy okazję podziwiać jej piękno natury.

Drugi dzień mobilności to przede wszystkim całodzienna wyprawa do Pragi, stolicy Republiki Czech. Rozpoczęliśmy od zwiedzania nowej części miasta, po to, by przejść na drugą, starszą stronę słynnym Mostem Karola. Nasz program zwiedzania uwzględniał Katedrę Św. Vitusa, Zamek na Hradczanach i ogrody do niego przynależące, średniowieczny zegar astronomiczny i gotycki kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem na staromiejskim rynku. Po części historycznej i poważnej nastąpiła ta rozrywkowa. Udaliśmy się do Muzeum Fantastycznych Iluzji, w którym każdy mógł poczuć się wyjątkowo, przez chwilę stać się dzieckiem, a nawet postacią filmu, komiksu, czy powieści.

Dzień trzeci to dzień pod znakiem wody i aktywności fizycznej. Jako pierwszy odwiedziliśmy Wydział Rybactwa i Ochrony Wód Uniwersytetu Południowoczeskiego. Uczniowie w międzynarodowych grupach uczestniczyli w warsztatach z zakresu ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem, techniki łowienia, przydatności stawów i ich wpływu na środowisko oraz badania planktonu i innych żywych organizmów żyjących w stawach.
Druga część dnia to futurystyczna wizja przyszłości, a mianowicie projektowanie ekologicznego, przyjezdnego środowisku i technologicznie zaawansowanego pojazdu.

Czwartek rozpoczęliśmy od wizyty w Czeskich Budziejowicach, gdzie obowiązkowym punktem programu był Browar Budweiser. Uczniowie mieli okazję poznać proces powstawania trunku. Następnie udaliśmy się do Planetarium, gdzie wysłuchaliśmy wykładu dotyczącego gwiazd i galaktyk. Po południu wyruszyliśmy w kierunku Czeskiego Krumlova. Przewodnik opowiedział nam historię drugiego, największego zamku w Czechach oraz oprowadził nas po urokliwych zakątkach tej części Bohemii.

Ostatni dzień mobilności rozpoczęliśmy od zajęć w grupach. Tym razem były to eksperymenty chemiczne oraz programowanie. W południe nadszedł czas podsumowania całego tygodnia. Wręczono nam certyfikaty, pozowaliśmy do zdjęć pamiątkowych i wymienialiśmy się grzecznościami. Po południu braliśmy udział w zajęciach sportowych, przygotowanych przez Jitkę-koordynatora czeskiego, która jest nie tylko anglistką, ale i nauczycielem wychowania fizycznego. Siatkówka plażowa, ping pong, biegi to nic w porównaniu z niezwykle fascynującą grą w kin-ball.

Time flies, tylko to przychodzi nam na myśl, podsumowując ten miniony tydzień, jak i cały projekt. Czas nieubłagalnie płynie. Równie szybko minęły trzy lata projektowe. Pozostaje nam nadzieja, że kiedyś spotkamy się z naszymi partnerami zagranicznymi. Przecież życie to pasmo pełne niespodzianek!

Autor:

  • Agnieszka Gąsior-Tomanek, SP1

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska