Supernowoczesny CPAP wspomaga siemianowickie noworodki z niewydolnością oddechową
W maju br. na Oddział Neonatologii Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich Sp. z o. o. trafił CPAP, czyli supernowoczesne urządzenie do wspomagania oddechu dla noworodków z niewydolnością oddechową. Nowe urządzenie pozwala w niezwykle krótkim czasie ustabilizować oddech dziecka, a co najważniejsze, uniknąć długiego okresu ewentualnego niedotlenienia mózgu z powodu niewydolności w oddychaniu. Darczyńcą jest Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Aparat nie tylko wspomaga oddychanie ale również monitoruje bezdechy. Ponadto posiada funkcję tzw. „wysokich przepływów”, czyli ma możliwość szybszego wypłukania zalegającego dwutlenku węgla w płucach. Ma cztery możliwości adaptacji i zastosowania w zależności, od typu niewydolności oddechowej u dziecka.
W dużym skrócie – aparat ten umożliwia nie tylko łatwe nabieranie powietrza, ale również jego wypuszczanie. Urządzenia tego typu starszej generacji, ułatwiały jedynie pierwszą fazę oddychania.
– To nie jest typowy respirator – mówi dr n. med. Grzegorz Szpyrka, Ordynator Oddziału Neonatologii Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich Sp. z o. o. – Najnowsze trendy sugerują bowiem odchodzenie od metod inwazyjnych, a dzięki temu urządzeniu nie musimy już naszych maluszków intubować – dodaje.
Olbrzymią wartością dodaną jest to, że dzieci z niewydolnością oddechową, które przychodzą na świat w naszym szpitalu miejskim, nie muszą być już rozdzielane z mamami.
– Dzieci, które się rodzą przedwcześnie mają niedostatecznie rozwinięte płuca, co powoduje zaburzenia w tzw. wymianie gazowej. W efekcie oddech noworodka jest nieefektywny – tłumaczy dr Grzegorz Szpyrka. – To zmuszało personel oddziału do wzywania karetki N oraz transportu i przekazania dziecka innemu szpitalowi, który posiada oddział intensywnej terapii dla noworodków – dodaje.
Dzięki nowemu nabytkowi noworodki wymagające wspomagania oddechowego, są cały czas przy swoich mamach.
Darczyńcą jest Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do której szpital zwracał się w ubiegłym roku z prośbą o doposażenie oddziału neonatologicznego w tego typu urządzenie.
– Tak się złożyło, że niemal od razu po przejęciu, CPAP był wykorzystany, bowiem krótko po tym jak aparat trafił na nasz oddział pojawiła się potrzeba podpięcia do niego czterech noworodków. Już po trzech, czterech godzinach u dzieci poprawiło się wysycenie tlenu we krwi – mówi dr n. med. Grzegorz Szpyrka. – Poprawa ta była na tyle znacząca, że mogliśmy te dzieci odłączyć od CPAP-u, tak, że już funkcjonowały oddechowo samodzielnie – dodaje.
Nie tylko supernowoczesny CPAP trafił na oddział neonatologii siemianowickiego szpitala miejskiego. Fundacja WOŚP przekazała również dwie kompletne, mobilne wagi noworodkowe wraz z szafkami.
Autor:
-
Biuro Prasowe
Rafał Jakoktochce
r_jakoktochce@um.siemianowice.pl
(32) 7605320