Uroczyste podsumowanie działań projektowych w SP1

Baner: biało- zielone tło, serce zielone z białymi dłońmi, koniczyna z flagami uczestniczących państw
Baner projektu

20 czerwca br. Dom Kultury „Chemik” był miejscem oficjalnej uroczystości, wieńczącej działania projektowe w ramach programu Erasmus+. Nasze zaproszenie przyjęli Naczelnik Wydziału Edukacji- pani Anna Sobieraj, zastępca dyrektora Siemianowickiego Centrum Kultury- pani Monika Pojda- Dziekońska, Dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, pracownicy administracyjni, rodzice oraz uczniowie.

Celem spotkania było podsumowanie działań w ramach projektu „Zielone serca”- „The Green Hearts”. Wszystko zaczęło się w październiku 2019 roku podczas Seminarium Kontaktowego w Bratysławie, gdzie spotkali się obecni  koordynatorzy, promując swoje placówki i szukając  potencjalnych  partnerów. Na Słowacji zrodził się pomysł na projekt i złożyliśmy wniosek. W sierpniu 2020 roku został on pozytywnie rozpatrzony i otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości  27 021,00 Euro. Głównym koordynatorem była szkoła ze Słowacji( Brezno), partnerami byli: Szkoła Podstawowa nr 1 z Siemianowic Śląskich, z Republiki Czech (Vodňany), Chorwacji (Zagrzeb) oraz Cypru ( Limassol). Każda szkoła miała swojego koordynatora. Skupialiśmy się na szeroko pojętej edukacji środowiskowej, wzmacnianiu potencjału językowego, interkulturowego oraz interpersonalnego uczniów i pracowników szkoły. Ponadto,  w naszych działaniach wykorzystywaliśmy metodę  polegającą na podejściu skoncentrowanym na uczniach, gdyż to właśnie oni byli wykonawcami oraz beneficjentami projektu. Oprócz wizyt w krajach partnerskich, realizowaliśmy mnóstwo inicjatyw ( zero waste, odnawialne źródła energii, zanieczyszczenie powietrza, konkurs na strój karnawałowy z materiałów przetworzonych). Braliśmy udział w Dniach Erasmusa, Dniach Ziemi, „Bike to school days”, warsztatach „Fair trade”. wystąpiliśmy w lokalnej telewizji regionalnej: https://sp1.siemce.pl/2021/06/06/6a-w-programie-telewizyjnym/ oraz telewizji słowackiej. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją, przedstawiającą przebieg uroczystości oraz nasze działania projektowe: https://app.genial.ly/editor/6481e9b6047dc8001276a9e7

Pragniemy raz jeszcze podziękować Dyrekcji, nauczycielom, rodzicom za cierpliwość i starania, aby partnerzy czuli się u nas jak w domu. Dziękujemy sponsorom, zaprzyjaźnionym instytucjom za wsparcie i pomoc w zorganizowaniu wizyty gości, za życzliwość i otwartość. Dziękujemy uczniom naszej szkoły, którzy godnie reprezentowali nas podczas wyjazdów, sumiennie wykonywali prace projektowe i pomagali nam w różnych działaniach.

Dziękujemy administracji i obsłudze szkoły za wsparcie. Dziękujemy nauczycielom i całej społeczności szkolnej za pomoc i wyrozumiałość podczas reorganizacji życia szkolnego.

Takie inicjatywy, jak projekty europejskie, dokładają cegiełkę do zmiany myślenia i podejścia do spraw związanych z szeroko pojętym wpływem człowieka na środowisko. Postępująca degradacja środowiska jest widoczna m. in. poprzez brak zrównoważenia rozwoju; zubażanie naturalnych zasobów naszej planety; marnotrawstwo wytwarzanych dóbr poprzez złe zarządzanie cyklem produkcyjno-konsumpcyjnym oraz dramatycznie zła gospodarka odpadami. Ochrona środowiska to nie fanaberia, lecz potrzeba czasów, w których żyjemy. Jesteśmy wdzięczni, że znaczna większość społeczności szkolnej zaangażowała się w działania projektowe.

Laurence Overmire powiedział: „ Jesteśmy ostatnim pokoleniem z prawdziwą szansą na uratowanie świata”. Przed nami wciąż jest wiele do zrobienia. Pamiętajmy, że każdy, robiąc nawet małą rzecz, może przyczynić się do poprawy stanu naszej planety!

Autor:

  • Agnieszka Gąsior-Tomanek, SP1

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska