Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Donnersmarcków – w Rybnej

Dwie wycieczkowiczki przy fortepianie
W pałacu w Rybnej

W ubiegłą sobotę, Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Donnersmarcków zorganizowało wycieczkę na plenerowy koncert do Pałacu w Rybnej – Letnia Gala Wiedeńska.

Na letniej scenie Pałacu zaprezentował się Teatr Muzyczny Orpheum z udziałem znakomitych solistów i orkiestry kameralnej ”Orpheum”

Koncert obfitował w najpiękniejsze walce, czardasze, polki oraz arie i duety austro – węgierskich królów operetki jak E. Kalman, Fr. Lehar czy legendarnego pokolenia Straussów.

Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru była zaproszona do Polski wybitna skrzypaczka i koncertmistrzyni Filharmonii w Monachium, gliwiczanka Ilona Cudek.

W najpiękniejszych kreacjach wokalnych zaprezentowali się również soliści: Naira Ayvazyan, założycielka Teatru Orpheum, ormiańska śpiewaczka, osobowość sceniczna i telewizyjna oraz Łukasz Kostka, znakomity baryton, obdarzony pięknym, aksamitnym głosem.


Nie obyło się bez pogodowych atrakcji, przez chwilę wydawało się, że koncert na wolnym powietrzu nie będzie się mógł odbyć ze względu na burzę, ale na szczęście zła aura była chwilowa. Uczestnicy mogli się schronić we wnętrzach pałacu, i po ustaniu deszczu wrócić na taras gdzie odbył się koncert.

Siemianowickim seniorom towarzyszyła zaproszona Beata Gałecka – zastępca prezydenta miasta a nad całością organizacyjną czuwała Beata Łuczak – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Pałacu Donnersmarcków. Piękny koncert to jedno, ale seniorzy mogli do woli pozwiedzać i zobaczyć piękne wnętrza Pałacu w Rybnej oraz kompleks pałacowo-parkowy z zachowanym szpalerem 19 dębów szypułkowatych, liczących ponad 200 lat oraz jeden okaz kasztanowca białego.

Pałac wybudowany został najprawdopodobniej w miejscu dawnego drewnianego dworku należącego do Blachów – pierwszych właścicieli Rybnej – który z kolei przypuszczalnie był wybudowany na fundamentach średniowiecznej wieży rycerskiej,

W roku 1796 z inicjatywy rodziny Warkoczów powstał murowany pałac w stylu późnobarokowym (wysoki mansardowy dach) oraz klasycystycznym (elewacja frontowa z wysuniętym ryzalitem i trójkątnym naczółkiem).

W latach trzydziestych XX wieku w pałacu znalazł siedzibę Związek Strzelecki. W czasie II wojny światowej pałac przeszedł w ręce Niemców, którzy utworzyli w nim szpital wojskowy ale zez względu na dużą odległość od frontu, działał krótko. Na przełomie 1943/1944 roku , pałac stał się własnością Marii Hencel von Donnersmarck, z katolickiej gałęzi rodu Donnersmarcków z Brynka.

Do Pałacu w Rybnej zostało również przeniesione rodzinne archiwum Donnersmarcków..

W 2011 w pałacu utworzono samorządową instytucję kultury Gminy Tarnowskie Góry o nazwie „Pałac w Rybnej”

Przed pałacem

Autor:

  • Elżbieta Nieszporek, Pełnomocnik ds. Organizacji Pozarządowych
wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska
foto: Beata Łuczak