Villa poetica zaprasza

Poeta K. C. Buszman-foto Maurycy Śmierzchalski-plakat Radosław Matysek

Kolejnym gościem cyklicznych spotkań będzie Krzysztof Cezary Buszman. Gościnne wystąpi Alicja Boncol. Zapraszamy do Willi Fitznera 1 września na godz. 18:00. Wejściówki do odbioru w Willi Fitznera od 10 sierpnia.


Krzysztof Cezary Buszman urodził się 17 lipca 1967 roku w Gdańsku. Poeta, autor piosenek,

fotografik i podróżnik z zamiłowania. Dzieciństwo i młodość spędził w Gdyni .W 1997 roku

poeta wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie trzy lata później w Londynie powołał do życia

Agencję Promocji Kultury Polskiej. W 2001 roku autor został przyjęty do Union of Polish

Writers Abroad – Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie, by już w następnym roku zasiąść w jego zarządzie. Po wieczorach autorskich K. C. Buszmana w Londynie pojawiło się szereg znakomitych recenzji z których przytaczamy jedną:

”Przed laty tworzyli na emigracji Kazimierz Wierzyński i Marian Hemar” .

Po latach pustka po nich została wypełniona”. ( Dziennik Polski, Londyn 29.11.2002 rok –

Z. Dąbrowski). Jego twórczość zyskała duże uznanie zarówno polonijnych elit intelektualnych,

jak i szerokiego grona miłośników poezji a wiersze poety ukazywały się cyklicznie w Coolturze – Tygodniku Polskim w UK. W 2001 roku przed poetą otworzyło również przychylne podwoje Association Polonaise des Auteurs, Journalistes et Traducteurs en Europe – Polskie Stowarzyszenie Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie z siedzibą w Paryżu. W 2002 roku poeta został przyjęty do Stowarzyszenia Autorów ZAiKS . W 2005 roku autor wrócił do kraju, gdzie wkrótce wstąpił do Stowarzyszenia Autorów Polskich. Twórczość poety przybliżył Polakom wybitny aktor Krzysztof Kolberger, który na XI Elbląskich Nocach Teatru i Poezji poprowadził koncert z okazji 40stych urodzin poety. Honorowy Patronat nad tym wydarzeniem objął ostatni Prezydent RP na uchodźstwie – Ryszard Kaczorowski. Bestsellerem wydawniczym stała się płyta z klasycznymi wierszami poety w wykonaniu Krzysztofa Kolbergera pt. „Przewodnik po chmurach”.

W październiku 2014 ukazała się płyta pt. „ Stare Powązki – strofy o przemijaniu” na której wiersze poety mówi kilkunastu wybitnych aktorów. W następnych latach ukazały się kolejne dwie płyty na rzecz ratowania najstarszej nekropolii w Polsce w wykonaniu znamiennych postaci polskiego teatru i kina – „Podróż z Aniołem Stróżem” w 2017 r. oraz „Strofy Pamięci” w 2021 r. Krążki te są cegiełką na rzecz ratowania Starych Powązek. Krzysztof Cezary Buszman jest również autorem Hymnu Kanonizacyjnego dla Jana Pawła II Santo Subito w wyk. Alicji Węgorzewskiej z muz. Bogdana Kierejszy. Spod jego pióra wyszedł też Hymn Chrztu Polski do muzyki Krzysztofa Gwiazdy. Poeta ma za sobą szereg budujących spotkań autorskich w bibliotekach, domach kultury oraz parafiach na terenie całego kraju m.in. w Katedrze Płockiej w Bazylice Lubelskiej i w Parafii św. Boromeusza na Starych Powązkach. Twórczość K.C. Buszmana stała się przedmiotem prac maturalnych i dyplomowych.

W 2022 r. poeta otrzymał nagrodę Ministra Kultury za osiągnięcia twórcze. Obecnie jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spod jego pióra wyszło piętnaście zbiorów poezji klasycznej a jego wiersze stały się inspiracją dla wielu wykonawców z nurtu piosenki poetyckiej. Obecnie mieszka w Warszawie na Pradze Północ.

Autor:

  • Dorota Szuba

wprowadzający: Adam Bogdoł