współ / kultura na Przełajce

Altanka na Brodziku z plakatem promującym spacer fotograficzny, fot. Klaudia Kaszyca

Nim na dobre rozpoczniemy nadchodzący weekend – powspominajmy jeszcze ten poprzedni. Miniony weekend był bowiem w dzielnicy Przełajka nieco inny, niż zazwyczaj. W sobotę i niedzielę mieszkańcy zorganizowali szereg działań animacyjnych, w których wzięła udział spora liczba osób, w szczególności rodziny z dziećmi.

Wydarzenia odbyły się w ramach 2 inicjatyw: „Rozbawiona Przełajka” oraz „Przełajka okiem mieszkańców”. Obydwa przedsięwzięcia są częścią większego projektu pn. „współ / kultura, vol. 3”, który Siemianowickie Centrum Kultury organizuje ze wsparciem finansowym MKiDN w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne”. Program ten polega na realizowaniu inicjatyw kulturalnych i kulturalno-społecznych, których pomysłodawcami są mieszkańcy, a organizacja poszczególnych działań odbywa się we współpracy mieszkańców z domem kultury (w naszym przypadku – z SCK).

„Rozbawiona Przełajka” to cykl plenerowych wydarzeń animacyjnych oraz rekreacyjnych dla rodzin z dziećmi; inicjatywa ma na celu kulturalną aktywizację mieszkańców dzielnicy Przełajka oraz integrację społeczną w przestrzeni wspólnej, którą stanowi teren tzw. „Brodzika”, czyli Free Time Parku przy ul. Rzecznej 8. W sobotę i niedzielę mieszkańcy mogli wziąć udział m. in. w pokazach baniek mydlanych, zabawach z chustą animacyjną, turniejach zespołowych, zabawach zręcznościowych, strefie fitness dla starszej młodzieży i dorosłych, strefie gier planszowych, zabawach tanecznych oraz grze terenowej „Skarb Pistulki”. Inicjatorką i główną realizatorką cyklu jest Magdalena Wróblewska – Żalik (organizująca wszystko wspólnie z mężem, Tadeuszem Żalikiem), a kolejne spotkanie na „Brodziku” odbędzie się 3 września w godz. 16.00 – 18.00.

Przełajka okiem mieszkańców” to z kolei pomysł Anny Lempy i Klaudii Kaszycy. W ramach inicjatywy odbyły się: spacer fotograficzny po terenie dzielnicy Przełajka oraz wystawa plenerowa zdjęć wykonanych podczas spaceru, połączona z działaniem animacyjnym – nadawaniem tytułów poszczególnym fotografiom (ekspozycja miała miejsce podczas drugiego dnia wydarzeń w ramach projektu „Rozbawiona Przełajka”); inicjatywa miała na celu dowartościowanie walorów marginalizowanej ze względu na peryferyjne położenie dzielnicy Przełajka, spojrzenie na pobliską okolicę z nowej perspektywy, a także odkrywanie potencjału kulturotwórczego i artystycznych kompetencji mieszkańców.

Już dziś zapraszamy na pożegnanie wakacji z „Rozbawioną Przełajką” (3 września), a także zachęcamy do śledzenia kolejnych inicjatyw, które wkrótce będą realizowane w ramach projektu „współ / kultura, vol. 3”.

Autor:

  • Radosław Matysek – Siemianowickie Centrum Kultury

wprowadzający: Adam Bogdoł
foto: Monika Bilska, Paulina Matysek, Klaudia Kaszyca