Młodzież siemianowickich szkół na Obozie EuroWeek

Grupa młodzieży z opiekunami w lesie
Uczestnicy obozu z I LO

Dzięki współpracy międzyszkolnej i dobrej woli dyrektorów siemianowickich szkół, po raz kolejny młodzież naszego miasta wzięła udział w wyjazdowych warsztatach językowych. W tym roku pojechało aż 124 uczniów z trzech różnych szkół: I LO im. J. Śniadeckiego- 51 osób, Szkoły Podstawowej nr 1-61 osób oraz Szkoły Podstawowej nr 13- 12 osób.

Warsztaty odbyły się w dniach 20-24 września br. w Międzygórzu.

Program EuroWeek pozwala młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa naszej Europy. W ramach pięciodniowych warsztatów językowych młodzież rozwija umiejętności społeczne: przewodzenia, autoprezentacji, pracy w grupie oraz komunikacyjne: umiejętność słuchania, przemawiania, kontaktu z innymi ludźmi.

Wolontariusze prowadzący zajęcia są często z najdalszych zakątków świata, tak więc nasi uczniowie mają okazję poznać ich język, kulturę i tradycje. Odbywa się to poprzez autoprezentacje, zajęcia taneczne i śpiew. W tym roku, z naszą młodzieżą, pracowali między innymi wolontariusze z Meksyku, Kolumbii, Gruzji, Włoch, Peru i Filipin, a więc nie tylko z krajów europejskich.

Nasi uczniowie podczas większości zajęć byli dzieleni na grupy międzyszkolne, co sprzyjało  integracji. Młodzież z entuzjazmem podchodziła do zadań, a ich kreatywność zaskakiwała nie tylko wolontariuszy, ale i opiekunów.

Taki wyjazd to nie tylko nauka. W ramach warsztatów zwiedzaliśmy okolicę. Wodospad Wilczki, zapora, ścieżki rekreacyjne, przy sprzyjającej aurze, to kolejna wartość dodana tego wyjazdu.

Pięć dni minęło w oka mgnieniu. Po tak napiętym i wyczerpującym, ale jakże satysfakcjonującym pobycie na ziemi kłodzkiej, wracamy do stacjonarnej nauki. Jesteśmy przekonani, że czas spędzony podczas obozu językowego nie pójdzie na marne. Młodzież wykorzysta zdobytą wiedzę podczas lekcji języków obcych. Dziękujemy wszystkim dyrektorom szkół za umożliwienie udziału w warsztatach, rodzicom za zaufanie, a naszej młodzieży za właściwą postawę, dobrą zabawę i integrację.

Autor:

  • Agnieszka Gąsior-Tomanek, I LO

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska