Okiem Seniora – wycieczka do Złotego Potoku

Nie przypuszczaliśmy, że piątkowa wyprawa na Szlak Orlich Gniazd dostarczy nam tylu emocji.

W poszukiwaniu śladów jednego z wieszczów romantyzmu hrabiego Zygmunta Krasińskiego i rodu Raczyńskich trafiliśmy do Złotego Potoku.

Jako, że mówi się o Złotym Potoku, że tam „legendy pachną poezją i smakują pstrągiem” nie mogliśmy nie trafić do Pałacu Raczyńskich, a przy okazji obejrzeć pobliski dworek, który obecnie jest siedzibą Muzeum Regionalnego im. Zygmunta Krasińskiego.

Pobyt w tym magicznym miejscu obowiązkowo sfinalizowaliśmy dość prozaicznie, ale jakże smacznie, w słynnej Pstrągarni , w miejscu, gdzie w 1881r. założono pierwszą w Europie hodowlę pstrąga tęczowego, którym hrabia Raczyński handlował później ze wszystkim znaczącymi rodami Europy.

Drugi etap wycieczki, to pełne przygód i wrażeń poszukiwania w pełnym tajemnego klimatu Rezerwacie „Parkowe” skalnej formacji Bramy Twardowskiego, która uważana jest za symbol północnej Jury. Po drodze natknęliśmy się na malownicze ostańce, w tym niewielką skałkę z figurą Matki Boskiej.

Szczęśliwie udało nam się jeszcze zajechać do Ogrodzieńca, co było wisienką na tym wycieczkowym torcie, a na deser … prawdziwy, pyszny deser do rewelacyjnej „Stodoły”, którą śmiało możemy wszystkim polecić.

A wszystko to pod merytoryczną opieką naszego nieocenionego cicerone, znanego już nam wcześniej, pana dr. Arkadiusza Kuzio-Podruckiego i dzięki grantowi pozyskanemu dla tego projektu przez Stowarzyszenie Michałkowice 60 plus oraz organizatorom, zwłaszcza Beacie Łuczak i Zdzisławie Zalewskiej, a także wszystkim fantastycznym towarzyszkom i towarzyszom wyprawy.

Projekt został zrealizowany w ramach grantu z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej

Więcej zdjęć:

1) https://photos.app.goo.gl/J7V6mZRddHbB1afa9

2) https://photos.app.goo.gl/QFXVEXKQuPVmWXRa7

3) https://photos.app.goo.gl/CVSMy8USdKQgw6gSA

Autor:

  • Iwona Zaradna – Szymańska

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska
foto: Beata Łuczak, Barbara Błachut