Uroczyste obchody 100-lecia I L O im. J. Śniadeckiego

Nowy sztandar szkoły trzymany przez prezydenta , obok ambasador i dyrektor szkoły
Wręczenie nowego sztandaru szkoły

Do dni takich jak te, których echa jeszcze nie do końca wybrzmiały – przygotowania trwały od dawna, bo i okazje, takie jak stulecie istnienia szkoły, nie zdarzają się przecież często.

Uroczystą galą jubileuszową I LO przypieczętowało inaugurację roku szkolnego sprzed stu lat, kiedy to swoją edukacyjną działalność rozpoczęła placówka przy dzisiejszej Wyspiańskiego 5.

W piątkowe południe 1 września SCK Park Tradycji zapełnili goście, którzy wspólnie z nami chcieli świętować ten historyczny moment. Wśród przybyłych nie zabrakło przedstawicieli władz miasta, kuratorium oświaty, instytucji kościelnych, środowisk akademickich oraz wszystkich przyjaciół i partnerów szkoły, którzy wspierają nas od lat w codziennej pracy wychowawczo- dydaktycznej.

Galę zainaugurował występ Kawiarenki Literacko – Teatralnej To i Owo, której działalność od 25 lat jest nierozerwalnie związana z naszym liceum. Młodzi artyści w brawurowym stylu zbudowali na scenie wyjątkowy klimat XX-lecia międzywojennego, sięgając po muzyczne szlagiery, teksty literackie i popularne tańce, a wszystko to w scenicznej oprawie oddającej ducha epoki.

Po artystycznym wprowadzeniu, nastąpiły momenty historyczne i doniosłe. Szkoła na okoliczność wiekowego jubileuszu otrzymała nowy sztandar, którego fundatorem jest Miasto Siemianowice Śl. Przekazania sztandaru obecnej Dyrektor Szkoły Agacie Krzysztofik dokonał Prezydent Miasta Siemianowice Śl. Pan Rafał Piech w obecności Ambasadora Pana Mariusza Pilszaka, absolwenta I LO . Po uroczystej prezentacji, sztandar przejął szkolny poczet sztandarowy.

Momentem szczególnym i wzruszającym dla szkolnej społeczności I LO było wyróżnienie uchwałą Rady Miasta tytułem Zasłużonego Obywatela Miasta Siemianowice Śl. nieżyjącego już dyrektora szkoły, pana Mariana Sieniewskiego. Wyróżnienie z rąk przedstawicieli władz odebrała małżonka Pana Dyrektora pani Danuta Sieniewska.

Korzystając z tak wyjątkowej okazji, jaką jest Jubileusz, społeczność I LO postanowiła wyrazić swoją wdzięczność tym wszystkim osobom i instytucjom, które przez lata służyły nam swoim wsparciem, pomocą, były głosem doradczym, życzliwym przyjacielem, stwarzały przestrzeń do wspólnych działań i inicjatyw, wyciągały pomocną dłoń w trudnych i wymagających momentach naszego istnienia. Nie sposób podziękować każdemu, ale mamy nadzieję, że udało nam się podziękować wielu…

Symbolicznym wyrazem tej wdzięczności były Diamentowe i Złote Laury I LO oraz przygotowane na tę wyjątkową okoliczność podziękowania.

Wyróżnieni Diamentowym Laurem za szczególny wkład i troskę o los naszej szkoły zostali Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie Pan Rafał Piech oraz Pan Mariusz Pilszak, absolwent I LO, który od lat wspiera nasze szkolne działania i inicjatywy.

Złote Laury za otrzymaną życzliwość, wparcie i przyjaźń, które codziennej pracy nadają niecodzienny wymiar otrzymali kolejno: Pani Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie Anna Sobieraj, Śląskie Kuratorium Oświaty, dr hab. Zdzisław Janeczek ( absolwent I LO, autor jego monografii Siemianowckie Ateny, wybitny historyk i przyjaciel szkoły) Pani Bożena Czyrwik (dyrektor szkoły w latach 2004 – 2016), Pani Agata Krzysztofik – obecna dyrektor I LO oraz nieżyjący już, wspomniany wcześniej, Pan Marian Sieniewski ( dyrektor szkoły w latach 1984-2004). Kolejnym laurem uhonorowano wszystkich Pedagogów Szkoły, którzy od początku jej istnienia po dzień dzisiejszy biorą udział w tworzeniu kolejnych rozdziałów jej historii. Wśród tych, którzy ani na chwilę nie zapominają o nadrzędnym zadaniu każdego pedagoga są dwa nazwiska, które wyróżniono szczególnie. I tak, osobne złote statuetki otrzymały: Pani Anny Nowatkowska – Waluga (kiedyś absolwentka I LO, obecnie wybitny biolog w szkolnej przestrzeni naszego liceum, zawodowo związana z nim najdłużej spośród obecnego grona) oraz Pani Sabina Szkaradek (nauczyciel-filolog, przyjaciel młodzieży, od 25 lat prowadzi Kawiarenkę Literacko – Teatralną To i Owo).

Podziękowania za współpracę, życzliwość i codzienne gesty przyjaźni popłynęły do Siemianowickiego Centrum Kultury, Muzeum Miasta, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, instytucji Kościoła, Parafialnego Zespołu Caritas miasta Siemianowice Śląskie, Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców I LO oraz Muzeum Saturn z Czeladzi.

Wśród tych, którym dziękowaliśmy znaleźli się również: Pani Beata Tomanek, Pan Paweł Brzenczek, Pan Marian Ciembroniewicz.

Przygotowania jubileuszowe cegiełkami swojej hojności budowały z nami firmy i instytucje: Adient Seating Poland Sp. z o.o ., Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela, Cortland Sp. z o.o., DHW Borys Wojciech, PPHU Dalpol Tomasz Palion, Elstan, Nefrolux, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Pumar, Rosomak S.A.,siemianowicki oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego, Ścigała A.A. Zakład piekarniczo – cukierniczy oraz Wodociągi Siemianowickie Aqua-Sprint Sp. z o.o.

Uroczysto – serdeczny ton spotkania podtrzymali goście gali, którzy w ciepłych słowach wyrażali swoją przyjaźń i życzliwe wsparcie dla naszych szkolnych poczynań i podejmowanych inicjatyw. Pojawiły się kwiaty, uściski, popłynęły łzy wzruszenia.

Domknięciem części oficjalnej stał się występ kwartetu smyczkowego AQuartet, który jak przysłowiowa wisienka na torcie, wprowadził wszystkich w urodzinowy klimat dalszego świętowania, w przebiegu którego tort miał akurat kluczowe znaczenie.

Piątkowe obchody jubileuszowe przeciągnęły się do późnego popołudnia. Znalazł się czas na mniej lub bardziej kameralne rozmowy, na wymianę serdeczności i wspomnienia. Te ostatnie na dobre zagościły w budynku przy Wyspiańskiego 5 kolejnego dnia, kiedy to na szkolnych korytarzach i w salach lekcyjnych zjawiły się rzesze absolwentów Śniadka.

Obecność jubileuszowych gości w tak wyjątkowym historycznie i uroczystym dla nas momencie jest dowodem na to, że w skomplikowanym i pełnym nieoczywistości świecie, proste dary przyjaźni są w zasięgu ręki każdego z nas – i za nie dziękujemy szczególnie.

Obszerne fotorelacje na stronach:
https://www.facebook.com/photo?fbid=637877125104596&set=pcb.637880545104254
https://www.facebook.com/photo/?fbid=797127408872489&set=pcb.797131755538721&locale=pl_PL

Autor:

  • Agata Krzysztofik

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska
foto: Szymon Duczek