Zjazd Absolwentów I LO

Przed budynkiem szkoły wielka grupa byłych uczniów
Uczestnicy Zjazdu Absolwentów

Jubileuszowe przygotowania, w które jako społeczność szkolna byliśmy zaangażowani od wielu miesięcy, utwierdziły nas w przekonaniu, jak ważne jest, aby ludzie, których łączy wspólnota miejsca i doświadczeń, dzielili się swoimi opowieściami, bo sięganie pamięcią do tego, co było i dzielenie się wspomnieniami o tym, co odeszło, pozwala nam tego naprawdę nie stracić.

Szkolne kroniki i fotografie potrzebują ludzkiej pamięci, by ożyć na nowo. Dlatego tak bardzo ucieszyła nas perspektywa uroczystości związanych z obchodami Jubileuszu, bo to co zastygło za szybami szkolnych tabli, mogło znów nabrać osobistego wymiaru. Okazją do tego stał się zaplanowany na 02 września 2023 Zjazd Absolwentów I LO. Ten wyjątkowy dzień rozpoczęliśmy od uroczystej, wypełnionej mądrymi słowami płynącymi z ołtarza i pięknym śpiewem chóralnym, mszy świętej. Po jej zakończeniu przeszliśmy w radosnym korowodzie ulicami miasta wprost do otwartej tego dnia na oścież bramy szkolnej. Pani Dyrektor powitała wszystkich przybyłych, inaugurując tym samym to szczególne wydarzenie. Program tegorocznego Zjazdu przewidywał odsłonięcie pamiątkowej tablicy, poświęconej wyjątkowej dla historii I LO postaci – księdzu Józefowi Jelicie, współzałożycielowi i pierwszemu dyrektorowi szkoły. Kolejnym punktem na mapie dnia było autorskie spotkanie poprowadzone przez Panią Beatę Tomanek, podczas której nasz gość – dr hab. Zdzisław Janeczek prezentował zebranym swoją najnowszą książkę Siemianowickie Ateny – to monografia naszej szkoły, której wydanie uświetniło setne urodziny Śniadka.

Szkolne korytarze i sale lekcyjne zapełniali stopniowo absolwenci kolejnych roczników. Wzruszające to były spotkania – wypełnione wspomnieniami, anegdotami, zdziwieniami, Niejeden z przybyłych zapomniał już jak świetnym bądź krnąbrnym był uczniem, jak wtedy wyglądał i jakie mu noty do dziennika wpisano. Przypomniały mu o tym zachowane dzienniki i szkolne tabla.

Sobotni Zjazd Absolwentów okazał się być czasem szczególnie cennym – przestrzeń szkoły na nowo połączyła tych, którzy tu kiedyś zasiadali po obu stronach pedagogicznego biurka z tymi, którzy nadają tej przestrzeni kształt obecnie. Z tych spotkań, rozmów, wymiany doświadczeń i przywołanych wspomnień narodziła się nowa jakość, z którą wejdziemy w kolejne dekady, bo „życie można zrozumieć tylko wstecz, ale trzeba żyć naprzód”.

Autor:

  • Marzena Sommer, I LO

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska