Dzisiaj Światowy Dzień Zwierząt
Te, co skaczą i fruwają dziś swe wielkie święto mają. 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt
Zwierzątkom dokuczać to bardzo zła wada.
I piesek ma czucie, choć o tym nie gada.
Kto z pieskiem się drażni, ciągnie go za uszko,
To bardzo niedobre musi mieć serduszko.
Autor: Stanisław Jachowicz
4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Święto ustanowiono w 1931 roku podczas ekologicznej konwencji we Florencji, aby zwrócić uwagę na problem gatunków zagrożonych wyginięciem. Ten dzień wybrano nieprzypadkowo albowiem 4 października w kościele katolickim wspominamy Św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt, ekologii i ekologów. Głosił on, że zwierzęta są nam braćmi i należy je traktować z miłością i szacunkiem.
Ten dzień jest okazją, aby mówić również o prawach zwierząt, ich etycznym traktowaniu i bezpieczeństwie. W Polsce Dzień Zwierząt został oficjalnie wprowadzony uchwałą Sejmu w 2006 roku.
Zwierzęta są nieodłącznym elementem naszego miejskiego krajobrazu i choć na co dzień pewnie nawet nie zwracamy na nie uwagi tak gdyby ich nagle zabrakło zauważył by to każdy. Zniknął by śpiew ptaków, który każdego ranka towarzyszy nam w drodze do pracy, wiewiórki nie chowałby się przed nami za drzewem a jeż nie tuptałby nocą tam gdzie nocą tupta jeż.
Zabiegani i zajęci swoimi sprawami zatrzymajmy się dziś na chwilę. Pomyślmy o tych wszystkich stworzeniach, które każdego dnia nam towarzyszą i zróbmy dla nich trochę miejsca w naszym życiu. Udostępnijmy naszą przestrzeń dla zwierzaków, które czasem wcale wiele tej przestrzeni nie potrzebują.
Jak na co dzień a nie tylko od święta pomagać zwierzętom w mieście?
Kilka najprostszych sposobów:
– podczas grabienia liści zostaw niewielką ich kupkę w kącie ogrodu – jeże będą mogły tam przespać spokojnie zimę.
– zamontuj karmnik dla ptaków za oknem – kup przysmaki dla sikorek i uzupełniaj regularnie karmę a sikorki z pewnością zagoszczą na dłużej
– nie dokarmiaj kaczek chlebem – paczuszka właściwej karmy w sklepie zoologicznym kosztuje tyle samo co chleb ale nie zaszkodzi ptactwu wodnemu.
– wspieraj koty wolno żyjące – jeżeli masz w okolicy koty wystaw dla nich miseczkę z wodą a zimą także z karmą lub po prostu ich nie przeganiaj jeżeli już ktoś inny je karmi. Warto przypomnieć, że wspieramy opiekunów kotów wolno żyjących (szczegóły w Urzędzie Miasta – Wydział Gospodarki Komunalnej tel: 32 760 53 77)
Autor:
-
Betina Bober – Ogon, Wydział Gospodarki Komunalnej