Dzisiaj Światowy Dzień Zwierząt

Dłonie obejmujące głowę wyżła wpatrzonego we właściciela

Te, co skaczą i fruwają dziś swe wielkie święto mają. 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt

Zwie­rząt­kom do­ku­czać to bar­dzo zła wada.
I pie­sek ma czu­cie, choć o tym nie gada.
Kto z pie­skiem się draż­ni, cią­gnie go za uszko,
To bar­dzo nie­do­bre musi mieć ser­dusz­ko.

Autor: Stanisław Jachowicz

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Święto ustanowiono w 1931 roku podczas ekologicznej konwencji we Florencji, aby zwrócić uwagę na problem gatunków zagrożonych wyginięciem. Ten dzień wybrano nieprzypadkowo albowiem 4 października w kościele katolickim wspominamy Św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt, ekologii i ekologów. Głosił on, że zwierzęta są nam braćmi i należy je traktować z miłością i szacunkiem.

Ten dzień jest okazją, aby mówić również o prawach zwierząt, ich etycznym traktowaniu i bezpieczeństwie. W Polsce Dzień Zwierząt został oficjalnie wprowadzony uchwałą Sejmu w 2006 roku.

Zwierzęta są nieodłącznym elementem naszego miejskiego krajobrazu i choć  na co dzień pewnie nawet nie zwracamy na nie uwagi tak gdyby ich nagle zabrakło zauważył by to każdy. Zniknął by śpiew ptaków, który każdego ranka towarzyszy nam w drodze do pracy, wiewiórki nie chowałby się przed nami za drzewem a jeż nie tuptałby nocą tam gdzie nocą tupta jeż.

Zabiegani i zajęci swoimi sprawami zatrzymajmy się dziś na chwilę. Pomyślmy o tych wszystkich stworzeniach, które każdego dnia nam towarzyszą i zróbmy dla nich trochę miejsca w naszym życiu. Udostępnijmy naszą przestrzeń dla zwierzaków, które czasem wcale wiele tej przestrzeni nie potrzebują.

Jak na co dzień a nie tylko od święta pomagać zwierzętom w mieście?

Kilka najprostszych sposobów:

– podczas grabienia liści zostaw niewielką ich kupkę w kącie ogrodu – jeże będą mogły tam przespać spokojnie zimę.

– zamontuj karmnik dla ptaków za oknem – kup przysmaki dla sikorek i uzupełniaj regularnie karmę a sikorki z pewnością zagoszczą na dłużej

– nie dokarmiaj kaczek chlebem – paczuszka właściwej karmy w sklepie zoologicznym kosztuje tyle samo co chleb ale nie zaszkodzi ptactwu wodnemu.

– wspieraj koty wolno żyjące – jeżeli masz w okolicy koty wystaw dla nich miseczkę z wodą a zimą także z karmą lub po prostu ich nie przeganiaj jeżeli już ktoś inny je karmi. Warto przypomnieć, że wspieramy opiekunów kotów wolno żyjących (szczegóły w Urzędzie Miasta – Wydział Gospodarki Komunalnej tel: 32 760 53 77)

Autor:

  • Betina Bober – Ogon, Wydział Gospodarki Komunalnej

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska
foto: Kurier Nakielski