Jubileuszowy XV Silesia Marathon za nami!

Uczestnicy maratonu podczas biegu przez Siemianowice Śląskie

Niemal 5000 zawodniczek i zawodników z kilkunastu krajów, stanęła na starcie jubileuszowej, piętnastej edycji Silesia Marathonu, który w minioną niedzielę (1.10) tradycyjnie zawitał także do Siemianowic Śląskich. Na linii startu ustawiło się ponad 3000 uczestników mających zamiar pokonać dystans maratoński, ponad 1600 – trasę o połowę krótszą, a 160 wystartowało w ultramaratonie, na dystansie 50 km. W gronie wszystkich uczestników nie zabrakło oczywiście siemianowiczan, których było łącznie ponad 150.

Bez wątpienia Silesia Marathon to największa i najbardziej prestiżowa impreza biegowa na Górnym Śląsku. – Bardzo się cieszę, że kolejny raz trasa Silesia Marathonu wiodła także ulicami Siemianowic Śląskich. Dołożyliśmy wszelkich starań, by uczestnicy imprezy czuli się u nas przede wszystkim bezpiecznie – stwierdziła II Zastępca Prezydenta Miasta Beata Gałecka, która osobiście, w siemianowickiej Strefie Kibica witała i dopingowała biegaczy. – Cieszę się również, że nasi mieszkańcy licznie zjawili się na siemianowickim odcinku trasy. Zawodnicy na pewno zapamiętają niezwykle głośną i radosną siemianowicką Strefę Kibica, doping której z pewnością dodał biegnącym sił na ostatni, niezwykle trudny odcinek każdego z dystansów – dodaławiceprezydent.

Wspomniana Strefa Kibica została tradycyjnie przygotowana przez MOSiR „Pszczelnik” oraz pracowników Wydziału Kultury i Sportu siemianowickiego magistratu, a wspierana przez bardzo aktywną i świetnie przygotowaną dopingującą grupę ze stowarzyszenia Siemianowice i Przyjaciele Biegają.

Nasze miasto po raz czternasty włączyło się we współorganizację imprezy. Uczestnicy, którzy w tym roku na aurę nie mogli narzekać, wbiegli do naszego miasta na 33 kilometrze dystansu maratońskiego, przemierzyli ulice: Mysłowicką, Powstańców, Fitznerów, Sienkiewicza, Plac Skargi i Katowicką a opuszczając nasze miasto mieli już za sobą w nogach ponad 37,5 kilometra. Z Siemianowic Śląskich udali się do Parku Śląskiego, a meta zlokalizowana była na bieżni legendarnego „Kotła Czarownic”, czyli Stadionu Śląskiego.

Jubileuszową 15. odsłonę Silesia Marathonu wygrał tyszanin Paweł Kosek, który metę na bieżni Stadionu Śląskiego przekroczył z wynikiem 2:29.09. Wyprzedził Piotra Treskę (2:29:18) i Rafała Czarneckiego (2:29:28).

Wśród kobiet tryumfowała Aleksandra Tarnowska z rezultatem 2:52:11. Drugie miejsce zajęła Anna Bodnar (2:53:59) a trzecie Lidia Czarnecka (2:58:07).

Należy dodać, że przy zabezpieczeniu trasy Silesia Marathonu na terenie Siemianowic Śląskich oraz obsłudze punktu odżywczego na 35 km oraz punktu z wodą na 37,5 km udział wzięło prawie 200 wolontariuszy – w większości na co dzień młodzieży siemianowickich szkół – II LO im. Jana Matejki, ZSTiO „Meritum” iI LO im. J. Śniadeckiego.

– Bardzo im za to dziękujemy. Ich bezinteresowna praca w połączeniu ze świetną współpracą z MOSiR-em „Pszczelnik”, policją i innymi służbami mundurowymi pozwoliła zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom maratonu, sprawić by impreza była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców, którzy nie byli nią zainteresowani. Zdecydowanie bez wolontariuszy to przedsięwzięcie na pewno by się nie powiodło – podkreślił naczelnik Wydziału Kultury i Sportu siemianowickiego urzędu, Krzysztof Nos.

Galeria dostępna na stronie: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.853868186190548&type=3

Filmik: https://www.facebook.com/SiemceSport/videos/1548379092599528

Autor:

  • Wydział Kultury i Sportu

    Krzysztof Nos

    k_nos@um.siemianowice.pl

    (32) 7656293

foto: Joanna Być