Koncert marokańskiego Nomada z ramach festiwalu Jazz&Literatura

El Boudani Mus - Nomad z Maroka stojący na pustyni.
El Boudani Mus – Nomad z Maroka

W ramach IX edycji festiwalu Jazz&Literatura w Siemianowickim Centrum Kultury – Park Tradycji w sobotę 21 października o godzinie 19.00 wystąpi Nomad z Maroka Mustapha El Boudani, znany jako EL BOUDANI MUS.

Mustapha El Boudani urodził się w tradycyjnej rodzinie Nomadów. Pochodzi z południowej części Maroka, z wioski M’Hamid El Ghizalne, która znajduje się u wrót piasków Sahary. Jest wokalistą, kompozytorem, gitarzystą i bębniarzem. Gra na gumbri oraz kastanietach (karkabat) – instrumentach charakterystycznych dla muzyki Gnawa oraz prezentuje tradycyjny taniec regionu saharyjskiego. Utwory wykonuje w języku Hassani. Dźwięki bębnów, blues saharyjski, tradycyjna muzyka Hassani, transowa muzyka Gnawa, arabskie linie melodyczne, to można usłyszeć w repertuarze artysty. Muzyk reprezentuje Stowarzyszenie Współpracy Polsko-Marokańskiej „Africae Deserta Project” w Polsce oraz w Maroko. Od 2015 r. współrealizuje projekt „Górale na Saharze – Nomadzi w Beskidach”. Mieszka w Beskidach i bliska jest mu kultura Górali Śląskich i Żywieckich. Grał i występował z muzykami na terenach łuku Karpat Polskich, tworząc fuzję muzyki góralskiej z muzyką Nomadów z Sahary. W 2018 ukazała się płyta CD El Boudani Mus „Nomad”, na której zagrali również nasi Górale Żywieccy. Podczas 14 edycji International Festival des Nomades w rodzinnej miejscowości artysty w Maroku, wystąpili artyści z Polski, z którymi współpracuje. W Polsce występował m.in. African Beats Festival, Czarn OFF Fest, Festiwal Kultury Podróży Światopogląd w Toruniu, Festiwal EtnoKraków/Rozstaje, Klub pod Jaszczurami, Blues nad Bećvou. Ethno Jazz Beskidy – z góralami i muzykami jazzowymi, Zadymka dla Afryki. Grając solo, gra muzykę relaksacyjną i zapraszany jest na koncerty w kręgach warsztatów np. jogi, W Maroko organizuje warsztaty bębniarskie na Saharze oraz warsztaty muzyczno – wokalne z muzykami. Organizuje wyprawy do Maroka, pokazując autentyczność kultury i swoich tradycji Nomadów. Świetnie gotuje i prowadzi warsztaty kulinarne.

Bilety na koncert można nabyć w kasach Siemianowickiego Centrum Kultury oraz on-line: https://bilety.siemck.pl/index.php/repertoire.html?id=2982

Autor:

  • Karolina Gera – Siemianowickie Centrum Kultury

wprowadzający: Jan Litwiński