POKAZ FILMÓW ANTONIEGO HALORA

Czarno-białe zdjęcie: Antoni Halor z kamerą
Antoni Halor

6 października (piątek), godz. 10.00 (pokazy dla szkół) i godz. 18.00

Antoni Halor – artysta plastyk, reżyser filmowy i telewizyjny, literaturoznawca, publicysta, znawca folkloru Górnego Śląska (ur. 12 lipca 1937 r. w Siemianowicach Śląskich, zm. 10 lutego 2011 r. w Katowicach). Absolwent ASP w Krakowie – Wydziału Grafiki w Katowicach (1965) oraz Wydziału Reżyserii Filmowej PWSTiF w Łodzi 1965 r. Uprawiał grafikę warsztatową, ilustrację i scenografię. W 2004 roku uzyskał doktorat z zakresu literaturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Członek grupy „Oneiron (1968-1975), Stowarzyszenia Filmowców Polskich (od 1971) i Związku Polskich Artystów Plastyków (od 1965). Laureat nagród indywidualnych i zespołowych na festiwalach w kraju i zagranicą.

Zaprezentowane zostaną następujące filmy:

1. Czarne – zielone; WFDIF, reż. A. Halor, J. Gębski; (16’21”)
Rok 1971. Pełen górniczego humoru, dynamicznie zrealizowany film dokumentalny o naborze młodych ludzi z różnych stron Polski do pracy w zawodzie górnika. Oglądający towarzyszy im w zajęciach w szkole górniczej w Siemianowicach i w pierwszym zjeździe na dół kopalni „Siemianowice”.

2. Słoneczko jasne zza czarnych gór; WFDIF, reż. A. Halor; (17’50”)
Rok 1979. Opowieść o spotkaniu na Górze św. Anny uczestników trzech Powstań Śląskich i działaczy plebiscytowych w 60-tą rocznicę 1 Powstania, uzupełniony fabularnymi scenami retrospektywnymi zrealizowanymi w Siemianowicach na dawnych hutniczych hałdach. W filmie wzięli udział ostatni żyjący wówczas powstańcy, chór „Siemion”, orkiestra kopalni „Siemianowice”, uczniowie i uczennice II LO im. Jana Matejki.

3. Konrad; WFDIF, reż. A. Halor; (17’04”)
Rok 1984. Film dokumentalny o młodym, niewidomym chłopaku, Konradzie Szwarcu, latach jego nauki w II LO im Jana Matejki, z udziałem uczniów i nauczycieli, także w plenerach wnętrza i otoczenia jego domu rodzinnego w Przełajce.

4. Ulica, o której trochę wiem; WFDIF, reż. A. Halor; (12’26”)
Rok 1988. Autobiograficzny, pełen wspomnień film reżysera o zmieniającym się na przestrzeni dekad obrazie osiedla i przemianie pokoleń na ulicy jego dzieciństwa – ówczesnej ulicy Wieczorka (kolonia Richter).
Najważniejszy, bardzo osobisty film dokumentalny w dorobku siemianowickim twórcy. W scenach fabularnych udział wzięli m.in. mieszkańcy osiedla, dzieci i orkiestra kopalni „Siemianowice”.

Spotkanie z filmami Antoniego Halora poprowadzi syn Jakub Halor.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Autor:

  • Marek Omelan, SCK

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska