Kamienice przy ulicy Matejki dostaną drugie życie

Trwają intensywne roboty budowlane związane z realizacją jednej z największych inwestycji miejskich ostatnich lat pn. „Rewitalizacja obszarów miejskich w Siemianowicach Śląskich II”. Dzięki niej kilkanaście kamienic w rejonie ul. Matejki oraz teren wokół nich odzyska blask.
W ramach przedsięwzięcia gruntowny remont przejdą budynki wielorodzinne, położone przy ulicy Matejki 3, 4, 14, 19, 19a, 19b, 22, 23, 24, 24a, 26, 26a, 26A. W związku z dużym zróżnicowaniem zabudowy, zakres prac dla każdego z obiektów ustalany jest indywidualnie i obejmuje m. in: renowację elewacji frontowej, termoizolację ścian i dachów, wymianę pokryć dachowych, izolację cieplną i przeciwwilgociową fundamentów, remont klatki schodowej wraz z wymianą instalacji elektrycznej oraz wymianę okien. W lokalach mieszkalnych pojawią się ekologiczne źródła ciepła. Co więcej mieszkania bez łazienek zostaną w nie wyposażone.
Obecnie trwają roboty budowlane na budynkach przy ul. Matejki 19a,19b i 26. Kolejne remonty rozpoczną się po zakończeniu dokumentacji projektowych.
Koszt inwestycji to ponad 32 mln zł z czego blisko 30 mln zł pokryje dofinansowanie otrzymane z Rządowego Funduszu Polski Ład. Jej zakończenie planowane jest na początku 2025 r.
Nie tylko kamienice przy ul. Matejki będą rewitalizowane, trwa przetarg na remonty kolejnych budynków zlokalizowanych przy ulicach: Głowackiego, Piastowskiej, Powstańców, Parkowej i Sobieskiego.