Matejkowski Wieczór Poetycki 2023 – „NIE WIEM…”
Rok 2023 jest rokiem Jana Matejki – patrona II Liceum Ogólnokształcącego w Siemianowicach Śląskich. Szkoła co roku obchodzi hucznie Dzień Patrona, ale tym razem uroczystości trwały cały tydzień. Jego zwieńczeniem był tradycyjny Wieczór Poetycki, poświęcony mistrzowi Janowi, który odbył się w pięknych wnętrzach Willi Fitznera w poniedziałek 13 listopada. Goście mieli niepowtarzalną okazję powędrować w krainę poezji i sztuki, mając za przewodników młodych, utalentowanych i pełnych zapału wykonawców. Na uroczystość obok Matejkowiczów, ich nauczycieli, rodziców i absolwentów szkoły przybyła także pani Beata Gałecka – zastępca Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie, gość szczególny, bo to przecież absolwentka szkoły.
Trzeba dodać, że to już VIII edycja wydarzenia, o którym tak mówi jego spiritus movens, nauczycielka języka polskiego, Monika Maćkowiak: „Moim założeniem było i nadal jest pokazanie piękna polskiego słowa, rodzimej poezji tej zawartej w liryce wielkich mistrzów słowa oraz ukrytej w niezwykłych polskich piosenkach. Przyświeca mi myśl, że warto popularyzować polską poezję w nieoczywistej oprawie, w niezwykłej atmosferze muzycznej (…) Cieszy fakt, że młodzież II LO podejmuje wyzwanie zmierzenia się z trudną materią, jaką jest polska poezja i piosenka, i cieszy to, że inni idą w nasze ślady i również starają się popularyzować poezję.” Pani Monika przypomniała genezę imprezy i kolejne odsłony tematyczne Wieczoru.
Myśl przewodnia tegorocznego spotkania, „Nie wiem”, była bazą do fundamentalnych pytań, jakie sobie zadajemy. „Co ja robię tu w tym niepewnym świecie? I kim właściwie jestem?” „Czy nasze życie jest obrazem czyjejś wyobraźni?”, „Co wiemy o sobie i miłości?”, „Czego wciąż szukamy, czego chcemy od siebie?”, „Czego chcemy od świata?” W poszukiwaniu odpowiedzi wykonawcy poprowadzili publiczność w krainę liryczno-muzyczną, przez Stachurę, Białoszewskiego, Szymborską, Koftę czy Jasieńskiego, z akcentami muzycznymi Elektrycznych Gitar, Hey, Bajmu, Kayah, Skaldów, po Martę Fox, Iwaszkiewicza, Miłosza, Mickiewicza… i można by dalej wymieniać i wymieniać. Niektóre recytacje wywoływały uśmiech, inne melancholię, niektóre były po prostu perfekcyjne – szczególne brawa dla Daniela Urbaniaka czy Mai Ledwoń-Śleziak. Grono nowych fanek na pewno zdobył Mateusz Terelak, który śpiewa, gra na gitarze, na pianinie… człowiek wielu talentów. Z kolei Tosia Piaskowska oraz Martyna Dzierga, które wystąpiły z utworem zespołu Kwiat Jabłoni „Wodymidaj” (sic!) w programach typu „Mam talent” wywołałby owację na stojąco jury i publiczności. To była czysty profesjonalizm i prawdziwa moc. Pełna lista wykonawców znajduje się poniżej i wszyscy, absolutnie wszyscy zasługują na ogromne brawa, co potwierdziła dyrektor szkoły, Joanna Siwczyk, przyznając, że po prostu „Nie wie” jak wyrazić swój podziw i wzruszenie. Podziękowała za to, że w szary jesienny dzień dzięki nim dokonała się znów magia. Finałowy utwór „100” z repertuaru Sound & Grace / Filipa Lato stanowił doskonałą, optymistyczną puentę całego spotkania. Słowa „Swój czas, weź w garść, swój czas / Zanim ci życie nie powie, że pass / I odholuje, weź w garść i idź / Zacznij na 100, nie na 5 procent żyć” mają szansę stać się nową mantrą, jeśli nie na całe życie, to choć na nadchodzący miesiąc czy tydzień.
Gorące podziękowania dla pana Krzysztofa Bogdoła (Willa Fitznera) oraz Siemianowickiego Centrum Kultury i pana Marka Banasika.
Wykonawcy:
Pola Sakowska, Maja Ledwoń- Śleziak, Daniel Urbaniak, Alicja Kaps, Antonina Piaskowska, Emilia Kwaśniak, Antoni Skorupa, Aniela Kaula, Franciszek Stępień, Nikola Golik, Justyna Wichary, Alicja Bednarczyk, Honorata Kuklok, Katarzyna Kamińska, Mateusz Gandyra, Magdalena Mattern, Martyna Dzierga, Zuzanna Micior, Martyna Bilińska, Klaudia Pałczyńska, Anna Pyka, Mateusz Terelak, Kamil Paździor, Monika Maćkowiak
Autor:
-
Przemysław Malik, II LO