Zbrodnie w mieście z rybakiem w herbie. Miejskie opowieści

Grafika przedstawia dwie postacie, jedna stojąca w cieniu, druga postać to prawdopodobnie otwierająca drzwi kobieta, z tyłu widać małego kota. Wszystko utrzymane w czarno-białych kolorach
Zbrodnie w mieście z rybakiem w herbie. Miejskie opowieści; autor: Jarosław Bednarz

Dawniej, w świecie bez telewizji i Internetu podczas długich jesiennych i zimowych wieczorów, w tzw. szarej godzinie ludzie spotykali się w swoich domach umilając sobie czas opowieściami i legendami. Niektóre z nich były lekkie, przyjemne i zabawne – inne przerażające i niepokojące. Często zapominamy o rozrywkowej funkcji legend, a była ona bardzo ważna dla ich przetrwania. Przecież nie samym morałem żyje człowiek! Dlatego w jesienny piątkowy wieczór razem z pewnym tajemniczym detektywem zagłębimy się wspólnie w kryminalne historie naszego miasta. Tytuł projektu jest parafrazą tytułu „Opowieści miasta z rybakiem w herbie” Antoniego Halora. Tak samo jak Antoni Halor postaramy się opowiedzieć historie z naszego miasta, lecz z innej perspektywy i w zupełnie innej formie. Wielu z Was zapewne słyszało te opowieści, niektóre z nich urosły do rangi legend miejskich. Nasze opowieści bazują na prawdziwych osobach i wydarzeniach, jednak wiele kwestii zostało zmodyfikowanych lub podkoloryzowanych i właśnie tak powstały „Zbrodnie w mieście z rybakiem w herbie” – cykl podcastów z dreszczykiem idealny do wysłuchania w jesienno-zimowej szarej godzinie. Do usłyszenia i zobaczenia już 3.11.2023 o godz. 18.00 na:
YouTube: https://youtu.be/Pt31ZubA2WU
Spotify: https://podcasters.spotify.com/pod/show/mm-siemianowice/episodes/ODC–1—MAMO–PODOBNO-MNIE-POCHOWAA-e2bd1gd

Autor:

  • Patryk Leszner – Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich

wprowadzający: Jan Litwiński