Mateja z Erasmusem

Escape room w bibliotece

Erasmus + to unijny program, którego celem jest wymiana doświadczeń i realizowanie projektów edukacyjnych przez międzynarodowe zespoły uczniów i nauczycieli. II LO im. Jana Matejki w tego typu projektach bierze udział od ponad 30 lat. Obecnie działania w ramach Erasmus + stały się stałym elementem nauczania w Matei w związku z uzyskaniem niedawno przez to liceum 5 letniej akredytacji.

Tym razem młodzi Matejkowicze mieli okazję uczestniczyć w dniach 25.02 – 02.03.2024 r. wspólnie ze swoimi węgierskimi i włoskimi koleżankami i kolegami w projekcie pt. „The future is your challenge”. Realizowany był on w zaprzyjaźnionej szkole im. Arany Janos, mieszczącej się u wrót Budapesztu, w Szazhalombatta. Uczniowie przygotowali w swoich krajach wystąpienia na temat bezpieczeństwa cyfrowego, które wygłosili publicznie w języku angielskim, czyli w oficjalnym języku projektu. Natomiast w ramach wspólnych działań projektowych opracowano ulotki i prezentacje multimedialne na temat bezpieczeństwa w Internecie. Niezwykle pouczające były warsztaty w budapeszteńskiej radzie miasta i porównanie rozwiązań europejskich i amerykańskich w zakresie tzw. Smart City. Nasz region może być dumny ze swoich inteligentnych i cyfrowych udogodnień. Młodzież dorzuciła kilka swoich kreatywnych pomysłów w ramach projektowych warsztatów realizowanych nowoczesnymi i różnorodnymi metodami (drama, grywalizacja, escape room). Mogliśmy się też zapoznać z ciekawymi węgierskimi tradycjami na warsztatach z regionalnego haftu w zabytkowej chałupie (House of Crafts) oraz wizytując multimedialny i interaktywny Dom Muzyki.

Nie zabrakło też historycznych, artystycznych i turystycznych atrakcji. Międzynarodowa drużyna zwiedziła pierwszą stolicę Węgier, czyli Szekesvehervar. Nad czarującym starym miastem unosi się na linach stańczyk znany nam z obrazów patrona II LO, Jana Matejki. Wśród wąskich uliczek ukrywa się zaś pomnik polsko – węgierskiego króla Lajosa I (Ludwika Węgierskiego). Najwięcej atrakcji zobaczyliśmy oczywiście w pobliskim Budapeszcie, gdzie spędzaliśmy niemal każdy wieczór. Porażająca bielą Baszta Rybacka, Kościół św. Mateusza oraz Plac Bohaterów i budynek parlamentu pozostaną na długo w naszej pamięci. Podobnie jak zawarte między uczniami przyjaźnie.

Niezwykłą zaletą programu Erasmus + pozostaje bowiem umiejętne łączenie tradycji z nowoczesnością, europejskości z narodową i lokalną różnorodnością oraz kształtowania edukacyjnych kompetencji z przyjacielskimi relacjami. Kolejne spotkanie w Brukseli, stolicy inicjatora programu, czyli Unii Europejskiej.

Autor:

  • Dorota Kopacz, Kamil Paździor

     

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska