Wernisaż wystawy Jerzego Handermandera i jego córki Małgorzaty Handermander

Grafika przedstawia jedną z prac Jerzego Handermandera, w tle widoczne kamienice mieszkalne, na pierwszym planie parking i biały samochód
Grafika przedstawia jedną z prac Jerzego Handermandera

Szanowni Państwo,
zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Jerzego Handermandera i jego córki Małgorzaty Handermander.

Jerzy Handermander (ur. 7 lutego 1935 r. w Bolechowie, zm. 22 września 2013 r. w Katowicach) – polski malarz i grafik, profesor sztuk plastycznych. Ukończył studia na katowickim wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z wyróżnieniem. Od 1965 roku pracował w Studium Nauczycielskim w Katowicach oraz w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Grafiki Warsztatowej, Malarstwa Architektonicznego, od 1974 roku w pracowni Malarstwa i Rysunku. W latach 90. XX wieku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. 20 sierpnia 2002 roku otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. 30 października 2002 roku otrzymał nominację profesorską od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Był profesorem przew. kwal. II Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, pracował w tamtejszej Katedrze Wzornictwa. Jego pracownia znajdowała się na ostatnim piętrze kamienicy na rogu ulicy Wojewódzkiej w Katowicach. Jego córka Małgorzata (po mężu Handermander-Lewicka), wraz z mężem Jarosławem Lewickim dokumentuje jego twórczość.

Małgorzata Handermander-Lewicka. Katowiczanka. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego (psychologia) i ASP w Krakowie (Filia w Katowicach, wzornictwo przemysłowe). Należy do ZPAP (obecnie okręg gliwicki). Zajmuje się malarstwem, fotografią, rzeźbą, grafiką. Realizuje wystawy (m.in. we współpracy z Muzeum Śląskim, Nowohuckim Centrum Kultury, Urzędem Miejskim w Gdyni, Toyotą w Katowicach, Stowarzyszeniem Architektów Polskich). Od 2003 do 2011 r. wydawca (wspólnie z mężem – Jarosławem Lewickim) pisma „Kościuszki i okolice…”. Wystawy autorskie: „Katowicki modernizm 1922 – 1939” (w Gdyni i w Warszawie), „Krew poety – kadry z planu filmowego Lecha Majewskiego”.

Czas i miejsce: 15 marca 2024 r., godz. 18.00, Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich

Autor:

  • Patryk Leszner – Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich

wprowadzający: Jan Litwiński