Akredytacja Erasmus+ w toku – SP 20
W ramach realizacji unijnego projektu dwoje nauczycieli siemianowickiej „Dwudziestki” uczestniczyło w dniach 15 -20 kwietnia w szkoleniu „STEM to STEAM” w hiszpańskiej Barcelonie.
Program, w ramach którego działamy tj. Erasmus+ wspiera kształcenie i szkolenie kadry nauczycielskiej w Europie. Obecnym założeniem programu jest nacisk na włączenie społeczne, transformację ekologiczną i cyfrową. Program wspiera zatem realizację priorytetów i działań określonych w europejskim obszarze edukacji oraz europejskim programie na rzecz umiejętności.
O szkoleniu napisali jego uczestnicy:
„Szkolenie uzmysłowiło nam że w dziedzinach: S – Nauka, T -Technologia, I – Inżyniernia, M – Matematyka czyli STEM brakuje jednej kluczowej dziedziny mającej wpływ na nasze życie określające jakimi członkami społeczeństwa jesteśmy czyli Art – sztuka.
W myśl zasady wygłoszonej przez Alberta Einsteina.
„ Logika zaprowadzi Cię z punktu A do punktu B, wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie.”
Integracja sztuki do STEM otwiera drogę do bardziej holistycznego podejścia do nauki, która uwzględnia różnorodne umiejętności i style uczenia się. Pozwala to uczniom o różnych predyspozycjach na lepsze wykorzystanie swojego potencjału oraz rozwijanie umiejętności które są kluczowe w dzisiejszym społeczeństwie takie jak kreatywne myślenie, współpraca i adaptacja. Wraz z rosnącym znaczeniem technologii i nauk ścisłych nie można zapomnieć o roli sztuki i designu w kształtowaniu społeczeństwa. STEAM podkreśla potrzebę równowagi między naukami ścisłymi a humanistycznymi, co może przyczynić się do edukacji bardziej wszechstronnych i świadomych uczniów.
Euromobilność, którą odbywamy w Barcelonie oprócz poznania nowych metod nauczania to doskonała okazja również do poznania nowych ludzi, innych kultur, możliwość wymiany doświadczeń i oczywiście doskonalenia języka angielskiego.
Podczas kursu w Academy Barcelona poznajemy na własnej skórze jak działa metoda STEAM poprzez realizowanie różnych projektów, które łączą ze sobą poniższe przedmioty nauczania:
S – Science, czyli nauki ścisłe (np. doświadczenia)
T – Technology, czyli świat cyfrowy (np. dokumentowanie pracy)
E – Engineering, czyli inżynieria (projektowanie, majsterkowanie)
A – Art, czyli sztuka (kreatywność)
M – Math, czyli matematyka (np. liczenie)
Projekty realizujemy współpracując wraz z nauczycielami z Kosowa, Estonii, Włoch oraz Chorwacji.
Jednym z naszych zadań było zaprojektowanie przestrzeni na świeżym powietrzu, w którym nauczyciele różnych przedmiotów mogą prowadzić swoje zajęcia.
Uczymy się również podstawowego programowania i kodowania tworząc różne obwody elektroniczne oraz programy.
Po szkoleniu mamy czas wolny, który z przyjemnością przeznaczamy na poznanie zabytków miasta oraz jego kultury.
Autor:
-
Anna Krupa