Meritum po praktykach w Irlandii

Uczestnicy projektu

W dniu 1 czerwca 2024 r. trzydziestu uczniów i trzech nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących „MERITUM” w Siemianowicach Śląskich wróciło z zagranicznych praktyk zawodowych z Irlandii. Uczniowie odbywali czterotygodniowe praktyki zawodowe w miejscowości Sligo w zawodzie technik rachunkowości, mechatronik i informatyk.

Stażyści realizowali cele projektu „Praktyk w Europie 2023”, którymi są:

– realizacja praktyk zawodowych w zakładach pracy z użyciem j angielskiego,

– podniesienie świadomości kulturowej i rozwoju osobistego, budowanie wśród uczniów poczucia tożsamości europejskiej oraz wychowanie w duchu poszanowania praw człowieka i zasad demokracji,

– uświadomienie społeczności szkolnej, rodzicom w jaki sposób możemy mieć wpływ na nasze środowisko naturalne ograniczając emisję gazów cieplarnianych CO2.

Uczniowie realizując powyższe cele byli uczestnikami trzech wycieczek krajoznawczych podczas których poznawali dziedzictwo narodowe i kulturalne oraz walory przyrodnicze Irlandii (Glencar Lough, Mullaghmore, Strandhill, Bundoran, Slieve League, Donegal, Rosses Point, Drumcliffe Church & W. B Yeat’s Grave).

Byli także na wycieczce w elektrowni wodnej Cathaleen’s Fall w Ballyshannon, gdzie mogli zobaczyć jak wytwarzana jest zielona energia.

Stażyści mieszkali irlandzkich domach, u rodzin goszczących (host families). Irlandzkie domy być może nie są duże, ale za to z całą pewnością smart czyli dobrze przemyślane i zaprojektowane. Co najważniejsze pełne życzliwości i serdeczności, która wynika nie tylko z miłych słów ale i pełnego zaangażowania wszystkich domowników. Ludzka otwartość i szczerość są na porządku dziennym, co ułatwia komunikację. Twardy akcent i szybka wymowa sprawiają, że język angielski ze szkolnego podręcznika nabiera zupełnie nowego znaczenia.

Uczniowie w ostatnim dniu otrzymali europejskie certyfikaty ukończenia mobilności. Otrzymają także certyfikat Europass-Mobilność, który jest oficjalnym dokumentem Unii Europejskiej służącym do opisu i dokumentowania wyjazdów edukacyjnych takich jak: praktyki zawodowe, staże, szkolenia oraz studia, odbywanych na terenie Europy.

Dla uczniów Technikum nr 2 będzie to kolejny certyfikat Europass. Pierwszym był suplement Europass do świadectwa. Jest on przeznaczony dla osób, które zdobyły kwalifikacje zawodowe, np. w ramach przygotowania zawodowego lub szkolenia. Suplement pomoże im przedstawić w Europie uzyskane kwalifikacje zawodowe w prosty i zrozumiały sposób.

Projekt „Praktyk w Europie 2023” o numerze 2023-1-PL01-KA122-VET-000138234 jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Społeczne dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027, projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”.

Kwota dofinansowania projektu to: 107145 € (506527,99zł).

Strona projektu:

www.praktykweuropie2023.pl

Autor:

  • Barbara Niemiec-Falkus, Meritum

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska