Matejkowski Wieczór Poetycki 2024 – „LUSTERKA”
Złotobrązowe liście, kasztany, wrzosy, astry, poranne i wieczorne mgły, coraz krótsze dni… cóż, to właśnie jesień. A w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Matejki w Siemianowicach jesień ma zapach i dźwięk poezji, bo już od 9 lat uczniowie, nauczyciele i osoby związane z Mateją spotykają się na Wieczorze Poetyckim, gdzie celebrują poezję. Tegoroczny Wieczór odbył się w Willi Fitznera w środę 30 października, a uroczystość zaszczyciła swoją obecnością pani Beata Gałecka – II Zastępca Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie, absolwentka szkoły.
Lustro otoczone jest bogatą symboliką, to nie tylko przedmiot użytkowy. Odbija złą energię, odstrasza duchy, może przechwycić duszę zmarłej osoby. Może zniekształcić rzeczywistość sprawiając, że wszystko wydaje się brzydkie i złe. Świat po drugiej stronie lustra to świat na opak, a jednak lustro pokazuje, jak widzą nas inni. Cytując głównego reżysera, demiurga całego przedsięwzięcia, panią Monikę Maćkowiak – „Najlepiej odbicie własne widać w drugim człowieku”. Ta myśl przewodnia przewijała się przez wiersze i piosenki, wykonywane przez uczniów (oraz nauczycieli) podczas tego lirycznego wieczoru.
Muzyczno-recytatorski przeplataniec przykuwał uwagę, wzruszał, rozśmieszał, zmuszał do refleksji. Dzień po 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta widownia mogła wysłuchać jego wiersza „Pan Cogito obserwuje swoją twarz w lustrze”; nie zabrakło mitologicznego Narcyza, zarówno w utworze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, jak i piosence zespołu Łzy. Obok „Portretu kobiety” Wisławy Szymborskiej „Protest Dance” Renaty Przemyk, po letnim przeboju Kaśki Sochackiej „Szum” klasyka muzyki polskiej, „Lipstick on the glass” Maanamu; liryczne „Przypływy” Natalii Szroeder w wykonaniu Mateusza i Martyny, a potem lekko zachrypnięty głos doktora Kamila Paździora w świetnej interpretacji utworu Piotra Bukartyka „Niestety trzeba mieć ambicję”. A wszystko to przetykane poezją Baczyńskiego, Marty Fox, Poświatowskiej…Optymistycznie, nostalgicznie, z przymrużeniem oka (Franek Kimono i „King Bruce Lee Karate Mistrz w wykonaniu Franka z 2a), po prostu genialnie (Nikola Witosławska „Krzak dzikiej róży w dzikich smreczynach”), można by tak długo.
Wszystkim młodym (i tym nieco starszym) wykonawcom należą się ogromne brawa za włożoną w przygotowania pracę, gotowość do podejmowania wyzwań, empatię i zapał. Niektórzy występowali kilkakrotnie, za każdym razem zadziwiając prawdziwym talentem. Martyna, Tosia, Klaudia czy Aniela – czapki z głów! Jesteście wielkie i żadne utwory wam nie straszne. O Mateuszu było głośno już w ubiegłym roku, teraz tylko potwierdził swoją wszechstronność – gra na kilku instrumentach, śpiewa solo i w duetach, szkoda, że jest już w trzeciej klasie, bo chciałoby się go zatrzymać w Matei na dłużej. To właśnie on przypomniał publiczności między innymi kultową piosenkę Obywatela G.C. „Tak… tak… to ja”.
Jeżeli lustro to także portal do innego wymiaru, to zdecydowanie został on aktywowany podczas tego październikowego wieczoru i przeniósł widownię, choć na chwilę, do innej, lepszej rzeczywistości, gdzie do zahipnotyzowanych blaskiem ekranu smartfona ktoś powie po prostu, (Zabłocki Osobiście i Czesław Mozil): „Chodźmy na ławeczkę, posiedzimy sobie tam troszeczkę, jak z człowiekiem człowiek, lub nad rzeczkę albo morza brzeg, bo to dobry lek na deprechę”. I już jesienny spleen pokonany.
Obecna na spotkaniu Joanna Siwczyk, dyrektor II LO, w ciepłych słowach wyraziła słowa uznania dla wykonawców i pomysłodawczyni tego wydarzenia. Drobne upominki i dyplomy, jakie otrzymali wszyscy artyści, nie są w stanie wyrazić radości i dumy z takich uczniów. Oklaskom nie było końca. Dobrze, że są takie chwile, jak Matejkowski Wieczór Poetycki, kiedy czas się zatrzymuje. Świetnie oddają to słowa piosenki Lanberry „Dzięki, że jesteś”:
„Łapmy te momenty
Są ulotne jak my
Dlatego dziś
Chcę powiedzieć ci
Dzięki, że jesteś”
Gorące podziękowania dla pana Krzysztofa Bogdoła (Willa Fitznera) oraz Siemianowickiego Centrum Kultury i pana Marka Banasika.
Wykonawcy:
Pola Sakowska, Maja Ledwoń- Śleziak, Daniel Urbaniak, Alicja Kaps, Antonina Piaskowska, Antoni Skorupa, Aniela Kaula, Franciszek Stępień, Justyna Wichary, Katarzyna Kamińska, Mateusz Gandyra, Martyna Dzierga, Martyna Bilińska, Klaudia Pałczyńska, Mateusz Terelak, Zuzanna Dziurzyńska, Nikola Sadlik, Karolina Stolorz, Julia Gebauer, Theodor Jakubowski, Nikola Witosławska, Marcelina Trybuś, Karolina Czapura, Natalia Iwańska, Michalina Lech, Anna Markewka, Magdalena Musialik, Agata Budziak, Kamil Paździor, Monika Maćkowiak
Teksty pochodzą z:
https://www.tekstowo.pl/piosenka,zablocki_osobiscie,laweczka__feat__czeslaw_spiewa_.htm
https://www.tekstowo.pl/piosenka,lanberry,dzieki__ze_jestes_feat__tribbs.html
Autor:
-
Agata Budziak, II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Matejki