Na pomoc bezdomnym i potrzebującym
Jak co roku 1 listopada Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach uruchomił bezpłatną infolinię dla bezdomnych. Pod numerem 987 przez całą dobę można dowiedzieć się o miejscach noclegowych i placówkach udzielających pomocy bezdomnym w całym województwie śląskim. Również Siemianowice Śląskie oferują pomoc osobom potrzebującym.
Wraz z rozpoczęciem sezonu zimowego, w naszym mieście służby, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa, a więc straż miejska i policja, kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. – Najczęściej mamy zgłoszenia o osobach koczujących w klatkach schodowych, w rejonie ciepłociągu, zdarzają się na ogródkach działkowych. Gdy tylko otrzymujemy zgłoszenie, podejmujemy działania – wyjaśnia Michał Czaja, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta. Dodaje też, aby nie być obojętnym widząc osobę w potrzebie, np. w czasie mrozu nocującą na ławce, albo na przystanku. Jeden telefon może bowiem komuś uratować życie. Wystarczy powiadomić dyżurnego Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego dzwoniąc pod numer 32 220 01 80 lub skorzystać z infolinii dla bezdomnych 987.
Jaką pomoc oferują Siemianowice Śląskie potrzebującym mieszkańcom? W tym zakresie działa przede wszystkim Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który osobom znajdującym się w kryzysie bezdomności pomoże znaleźć schronienie, a także obejmuje najbardziej potrzebujących mieszkańców pomocą w formie jednego gorącego posiłku dziennie.
MOPS w Siemianowicach Śląskich na ten sezon zimowy zabezpieczyło blisko 75 miejsc dla osób bez dachu nad głową. Miejsca te znajdują się:
• w schronisku dla osób bezdomnych wraz gorącym posiłkiem przy ul. Sobieskiego 21 oraz w Będzinie przy ul. Energetycznej 10
• w schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi wraz z całodziennym wyżywieniem przy ul. Sobieskiego 21,
• w noclegowni w Będzinie przy ul. Wolności 250
Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej należy wspierać osoby i rodziny w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Jednym z rodzajów wsparcia, a zarazem zadaniem obligatoryjnym gminy, jest udzielanie pomocy doraźnej albo okresowej w postaci jednego gorącego posiłku dziennie osobie, która nie może go sobie zapewnić. W naszym mieście pomoc ta wydawana jest przez Śląskie Stowarzyszenie Charytatywne „Przystań” na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez MOPS. Czy każdy może z niej skorzystać? Tutaj warunkiem udzielenia tej formy wsparcia jest złożenie wniosku o pomoc oraz przeprowadzenie wywiadu środowiskowego. Trzeba też spełnić warunki dotyczące kryteriów dochodowych, tj. dochód miesięczny nie może przekraczać 1552 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej lub 1200 zł na osobę w rodzinie. – Posiłki wydawane są przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 10 do 13.00. W soboty, niedziele i dni świąteczne ustawowo wolne od pracy przewidziane jest wydawanie posiłków w formie suchego prowiantu bądź posiłku do odgrzania – tłumaczy Katarzyna Jończyk, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich.
Śląskie Stowarzyszenie Charytatywne „Przystań” w swojej siedzibie zajmuje się również dystrybucją żywności w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 (FEPŻ) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, z której korzysta ok. 300 osób najbardziej potrzebujących. Wśród dystrybuowanych produktów znajdują się m.in. cukier, ryż, mleko, olej, ser, makaron, dżem, konserwy.
W ramach wsparcia najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta Stowarzyszenie na zlecenie gminy prowadzi również łaźnię i pralnię, z której można korzystać przez pięć dni w tygodniu od godziny 9:00 do 12:00.
Autor:
-
Alina Kucharzewska, Rzecznik Prasowy UM