Apel Pamięci przy pomniku Skrzeka i Wójcika w Bytkowie
Siemianowiczanie nie zapominają o swoich bohaterach. Uroczysty Apel Pamięci, zorganizowany przez siemianowicki Hufiec ZHP, we wczorajszy wieczór (3.12), przy pomniku Skrzeka i Wójcika na Bytkowie, upamiętniał 83. rocznicę stracenia przez hitlerowców hm. Józefa Skrzeka. W apelu udział wzięli również zaproszeni przedstawiciele władz miasta, a wśród nich prezydent Rafał Piech, przewodniczący Rady Miasta Adam Cebula, drugi zastępca prezydenta Beata Gałecka.
Józef Skrzek ps. Gromek urodził się 15 września 1911 w Michałkowicach. Po roku 1932 był nauczycielem w szkołach w Brzezinach Śląskich i Piecach. W 1935 roku uzyskał stopień podharcmistrza i oficera rezerwy Wojska Polskiego. W okresie 1937–1939 był pedagogiem na Uniwersytecie Ludowym w Górkach Wielkich i studentem na Wyższym Studium Handlowym w Krakowie. Miesiąc przed wybuchem II wojny światowej został oficerem 3 Pułku Strzelców Podhalańskich. Podczas okupacji niemieckiej wstąpił do organizacji konspiracyjnej Siły Zbrojne Polski. W 1940 roku SZP powierzyły mu inspektorat wojskowy w okręgu katowickim w celu nawiązania kontaktów z tajnym harcerstwem. Używał wtedy pseudonimu „Gromek”. Został aresztowany w Katowicach w kawiarni „Europa”, podczas spotkania z łączniczką Heleną Mathea (Mateja) „Julką” (będącą na usługach gestapo)[1] i osadzony w więzieniu w Mysłowicach. Zmarł 3 grudnia 1942 r. powieszony na drzewie w Bytkowie przez hitlerowców, w tym samym miejscu, gdzie 18 listopada 1941 stracony został Paweł Wójcik. Jego ostatnie słowa to „Niech żyje Polska, niech żyje Chrystus Król”. Od roku 1961 jest patronem Szkoły Podstawowej nr 13 w Siemianowicach Śląskich – Michałkowicach.
Przypomnijmy, że 18 listopada przedstawiciele siemianowickich władz uczcili pamięć Pawła Wójcika, który zginął dwa tygodnie wcześniej od Józefa Skrzeka.
Obszerna relacja fotograficzna na stronie Facebooka
Autor:
-
Biuro Prasowe
Ewa Roch-Wyrzykowska
e_wyrzykowska@um.siemianowice.pl
(32) 7605216