Odpady w okresie świątecznym

Drodzy Mieszkańcy,

W szale świątecznych zakupów i przygotowań małe przypomnienie: w naszym mieście prowadzimy selektywną zbiórkę odpadów komunalnych w podziale na 4 rodzaje frakcji: papier i tektura, szkło, tworzywa sztuczne wraz z opakowaniami wielomateriałowymi i metalami oraz odpady ulegające biodegradacji. Mamy do wyboru pięć pojemników do których powinniśmy w rozważny sposób wyrzucać nasze odpady. To jak postępujemy z odpadami w naszych gospodarstwach domowych ma wpływ na to co stanie się ostatecznie z danym odpadem. Wszystko zaczyna się od naszej decyzji, naszych domów – naszego otoczenia.

Systemowo niezmiennie obowiązuje zasada im więcej produkujemy – tym więcej będziemy płacić. Potrzebne jest nasze zaangażowanie – jest nim ograniczenie wytwarzania odpadów. To pierwszy i najważniejszy, ale również najprostszy element hierarchii postępowania z odpadami, który powinniśmy stosować w naszym bytowaniu. Tzw. reduce czyli zapobieganie powstawaniu odpadów możemy wprowadzić do naszego życia chociażby poprzez zmniejszenie ilości kupowanych i produkowanych produktów.

Warto przed zakupami zastanowić się czy istnieje możliwość, żebyśmy otrzymując ten sam towar finalny nie zafundowali naszej planecie kolejnego odpadu do zagospodarowania. W wielu publikacjach oraz w sieci można znaleźć rozmaite porady w tym temacie. Wiele z nich jest dziecinnie prostych np. kupowanie produktów na wagę, unikanie wielomateriałowych opakowań, stosowanie własnych wielorazowych pojemników, butelek lub woreczków na zakupy drobne jak i toreb na zakupy – można by długo wymieniać. Wielu z nas dobrze to zna i stosuje w swoim życiu. „Chwile zapomnienia” – najczęściej pojawiają się w okresie świątecznym, kiedy wpadamy w „szał zakupów”. Nie chodzi tu tylko o Święta Bożego Narodzenia (chociaż są one niewątpliwie liderem w generowaniu odpadów komunalnych). Zanim zaczniemy masowe kupowanie – zastanówmy się! Sprawdźmy, jaki produkt kupujemy (szukajmy wysokiej jakości wielofunkcyjnych produktów) i czy nie da się go zastąpić czymś bardziej przyjaznym środowisku.

Autor:

  • Agata Stryha, Wydział Gospodarki Komunalnej

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska