80. rocznica Tragedii Górnośląskiej – zajęcia w Muzeum

Grafika przedstawia archiwalny dokument pochodzący z IPN Katowice dot. uznania za zmarłego Pawła Prauze w związku z deportacją w głąb Rosji
Archiwalny dokument pochodzący z IPN Katowice dot. uznania za zmarłego Pawła Prauze w związku z deportacją w głąb Rosji

Pojęcie Tragedii Górnośląskiej oraz powszechnie pielęgnowana i wyrażana pamięć o niej pojawiły się w przestrzeni publicznej kilkanaście lat temu. Terminem tym określa się wydarzenia związane z wkroczeniem armii sowieckiej na Górny Śląsk w styczniu 1945 r.: morderstwa, rabunki i gwałty, kradzież wyposażenia zakładów przemysłowych, wysiedlenia oraz wywożenie, uprowadzanie czy wręcz kradzież ludzi do przymusowej pracy m.in. w kopalniach Związku Sowieckiego. Internowanie i deportacja mężczyzn w wieku od 17 do 50 lat trwały od lutego do przełomu kwietnia i maja 1945 r., a zabieranych ludzi okłamywano, że najwyżej kilkanaście dni będą pracować na zapleczu frontu. Ofiarami operacji prowadzonej przez NKWD i Kontrwywiad Wojskowy Armii Czerwonej „Smiersz” było prawie 50 tysięcy mężczyzn i w konsekwencji ich rodzin, pozbawionych przez kilka lat (lub na zawsze) opieki jedynego na ogół żywiciela. Ponad 25% deportowanych już nie wróciło, a ci, którzy przeżyli, wracali od połowy 1945 r. do przełomu lat 1949/1950. Jako ostatni obozy pracy opuszczali ci, którzy mimo fatalnych warunków życia zachowali względnie dobre zdrowie i mogli pracować. (źródło: https://katowice.ipn.gov.pl/pl3/aktualnosci/180879,Migawka-archiwalna-Tragedia-Gornoslaska.html)

W ramach obchodów 80. rocznicy tych wydarzeń, aby propagować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach przygotowaliśmy lekcję muzealną „O pewnym ślusarzu z Siemianowic. Losy mieszkańców Górnego Śląska po II wojnie światowej. Tragedia Górnośląska”. Lekcja dostępna za darmo od 13.01.25 do 14.02.25, zapisy pod nr. tel. 537-369-409.

Więcej informacji o lekcji: https://muzeum.siemianowice.pl/edukacja/lekcje-muzealne/

Autor:

  • Patryk Leszner – Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich

wprowadzający: Jan Litwiński
foto: IPN Katowice