Wernisaż wystawy „Hałdy Michałkowickie”

Na tle czarno-białej fotografii przedstawiającej krajobraz poprzemysłowy umieszczono duży, żółty prostokąt z czarnym tekstem. W lewym górnym rogu znajduje się logo muzeum. Obok niego widnieje nazwa „Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich”. W centralnej części prostokąta dużymi, pogrubionymi literami napisano „WERNISAŻ WYSTAWY HAŁDY MICHAŁKOWICKIE”. W prawym dolnym rogu znajduje się napis „MUZEUM MIEJSKIE” oraz mała strzałka skierowana w dół i w lewo.
Zaproszenie na wernisaż wystawy „Hałdy Michałkowickie”

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Hałdy Michałkowickie”, wieczór uświetni muzycznie – Adam Bul.

Hałdy Michałkowickie są pozostałością kopalni „Michał”, dawnej „Maxgrube”.
Pięć stawów – z których cztery są położone tarasowo na wznoszącej się piętrami hałdzie – to dawne osadniki, które pozostawione przyrodzie po wygaszeniu działalności zakładu przeróbki kruszyw powęglowych w roku 1994 w ciągu kilkudziesięciu lat stały się obszarem wzorcowej sukcesji ekologicznej, terenem spacerów, edukacji przyrodniczej i plenerów fotograficznych. Stawy zmieniają się w rytm zmian pór roku, służąc rozwojowi bioróżnorodności o każdej jego porze – na przedwiośniu są złoto-czarne i pełne topniejącej wody, gdy wiosna rozkwita, są pełne zieleni…

Wystawa jest pokłosiem pleneru fotograficznego i przyrodniczo-kulturowej eksploracji Hałd Michałkowickich. Z inicjatywy Beaty Langi i wybitnego przyrodnika Adama Balona, grupa fotografów oraz miłośników industrialnego dziedzictwa, skupiła uwagę na szczególnym miejscu na mapie Górnego Śląska. Na obrzeżach Siemianowic zachowały się rozległe tereny poprzemysłowe. W przeszłości poddane intensywnej, górniczej eksploatacji, po trzydziestu latach jej zaprzestania, odradzają się w procesach naturalnej sukcesji. Fotograficzne obrazy, wykreowane osobistym spojrzeniem n/w autorów, ukazują piękno i tajemnicę zachodzących zmian przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych. Wywołują refleksję, nad potrzebą, a wręcz koniecznością poszukiwania równowagi między człowiekiem i przyrodą. 

W międzyczasie odbył się tam również plener malarsko-fotograficzny i tym samym wspólne zainteresowanie fotografią oraz podzieleniem się swoją wizją artystyczną dopełniło wystawę o następnych trzech fotografów. 

Kurator: Beata Langa
Zdjęcia:
Adam Dziergaczow 
Alicja Semikow 
Beata Langa 
Grzegorz Hulin
Ewa Błaszczyk
Ewa Habrajska
Edward Grządziel 
Jakub Halor
Katarzyna Łukasik
Krzysztof Stachowicz 
Piotr Bachowski
Lilianna Ligęza-Jasik 
Monika Gajos
Jordan L. Rodgers 

Czas i miejsce: 10.02.25, godz. 18.00, Muzeum Miejskie w Siemianowicach, ul. Chopina 6

Autor:

  • Patryk Leszner – Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich

wprowadzający: Jan Litwiński