Dzień kobiet w SUTW

Wiele imion żeńskich pochodzi od nazw kwiatów: Dalia, Hiacynta, Malwina, Róża, Wioleta, Liliana, Hortensja, Kalina… . To nie przypadek, bo kobiety, na każdym etapie swojego życia, jak kwiaty roztaczają wokół siebie niesamowity czar i urok.
Tak też było w SCK Bytków, 4 marca 2025 r. na uroczystości z okazji Dnia Kobiet zorganizowanej przez Radę Słuchaczy SUTW. Kierując się paralelą pomiędzy kobietą, a kwiatem oraz chcąc zbudować wspaniałą atmosferę, tematem przewodnim imprezy uczyniono Dzieci Kwiaty. Ten hipisowski trend, rozwijający się w latach 60-tych XX wieku odrzucał system społeczny i polityczny, a osoby przynależące do tego ruchu hołdowały szeroko pojętej wolności. Nie zdziwił zatem nikogo fakt, że na sali SCK Bytków Panie i Panowie pojawili się w swobodnych, kolorowych, choć eleganckich strojach, a przy suto zastawionych stołach zagościła spontaniczność i radość.
Imprezę zainaugurowała piosenka „Girl” Lenon’a i Mccartneya. Takie otwarcie od razu wspaniale nastroiło uczestników, którzy wyrazili swój zachwyt oklaskując koleżanki z Rady Słuchaczy Mariolę Piętowską, Bożenę Kądzielę i Ewę Makowską. To one wpadły na genialny pomysł, aby podczas Dnia Kobiet 2025 r. przenieść się w lata 60-te i 70- te ubiegłego wieku. Cały koncert poprowadzili konferansjerzy Mariola Piętowska i Bogumił Walczak.
Podobnie jak to bywało w latach poprzednich tak, też w tegorocznej uroczystości udział wzięli zaproszeni goście. Byli to Pan Prezydent Rafał Piech, V-ce Prezydent Beata Gałecka, honorowa członkini Uniwersytetu Pani Jolanta Geppert. Przybyły też Panie Beata Łuczak- Pełnomocnik ds. Seniorów UM, Elżbieta Nieszporek- Pełnomocnik ds. Organizacji Pozarządowych oraz Monika Pojda-Dziekońska Zastępca Dyrektora Centrum Kultury.
Nie zabrakło oczywiście przedstawicieli zarządu SUTW Prezes Renaty Jaroń-Guzy i V-ce Prezes Małgorzaty Węgiel.
Po powitaniach nastąpiła część oficjalna. Wręczając, wszystkim zgromadzonym Paniom, przepiękne róże, życzenia złożył Prezydent Rafał Piech. Następnie w swoim imieniu oraz prof. Mirosława Wójcika i Jacka Guzego serdeczności przekazała Pani Prezes Renata Jaroń-Guzy. Tradycją na SUTW jest to, że obchodom Święta Kobiet towarzyszą występy artystyczne. Tak było i w tym roku. Na początek na scenę wkroczyły dziewczyny z zespołu ” Lejdis+”, które mistrzowsko wykonały dwa tańce. Pierwszy w rytmach latynoskich „Des Pasito”, drugi w stylu country do piosenki Beyoncé „Texas Hold’em”. To nie jedyne występy taneczne tego wieczoru. Równie bowiem wspaniale do występu przygotowały się koleżanki i koledzy z uniwersyteckiej Grupy Rytmiki i Tańca, którzy zaprezentowali również dwa tańce z elementami rytmiki. Pierwszy do muzyki Scotta Joplin „Ragitime” i drugi do utworu skomponowanego przez J. Straussa pt. „Polka Pizzicato”. Programy taneczno-rytmiczne przeplatane były wspaniałymi wierszami, cytatami i konkursami. Biorąc udział w quizach można było zdobyć słodkie i kwieciste nagrody. Jakby atrakcji było nie dość, to następnie na scenę wkroczył Aleksander Trzaski popularny Masztalski. Artysta serwując zgromadzonym anegdotki i humoreski sprawił, że uśmiech zagościł na każdej twarzy i królował do końca imprezy, a ta zakończyła się indywidualnymi tańcami. W tany poszli wszyscy, którzy do tej pory zasiadali przy stołach. Nogi bowiem same rwały się do pląsów w takt muzyki i piosenek Tadeusza Zdechlikiewicza. Nie mogło być inaczej, wpisując się w tematykę uroczystości, artysta prezentując swój szeroki repertuar, zagrał również rytmy z lat 60-tych XX wieku.
Tyle o gali z okazji Dnia Kobiet. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich tych, którzy przygotowali tegoroczną uroczystość. Doceniamy Waszą pracę. Dzięki Wam imprezę należy zaliczyć do udanych. Uczestnicy imprezy, w rozmowach prowadzonych między sobą, szczególnie zwracali uwagę na kunszt występujących artystów oraz trafność doboru idei Dzieci Kwiatów pod egidą, której prowadzono uroczystość. Kobiety są jak piękne bukiety kwiatów. Ujmując metaforycznie Panie to… kwiatowe kompozycje złożone z mądrości, wyrozumiałości, poświęcenia, szczerości, pracowitości itd., rosnące na polach wolności. Wolności, której granice wyznacza zasada : nie krzywdź innych. Płeć damska upiększa dzień powszedni i świąteczny. Dla kobiet niezależnie od uwarunkowań społeczno-politycznych najważniejsze jest miłość, piękno, brak przemocy, wolność i pokój. Można śmiało powiedzieć, że choć Dzieci Kwiaty przeszły do historii to Panie, mając świadomość niebezpieczeństw czyhających zewsząd, hołdują ideom powstałym w ramach tego ruchu. Bez tej dbałości kobiet życie nie byłoby tak urocze jak jest dzięki nim.
Drogie Panie,
z okazji Dnia Kobiet życzymy Wam zdrowia i wolności Dzieci Kwiatów. Miejcie życie tak kolorowe, jak kolorowe były Wasze kreacje podczas uroczystości Dnia Kobiet!






Autor:
-
Balbina Michalczyk-Dutkiewicz