W deszczu o deszczu – uczniowie Śniadeka na warsztatach Siemianowickiego Geranium

Zespół Siemianowickiego Geranium nie zwalnia tempa. Po tym jak o błękitno-zielonej infrastrukturze rozmawiano z radnymi i naczelnikami przyszedł czas na młodzież.
13 marca br., w Dużej Sali Posiedzeń siemianowickiego urzędu miasta, uczniowie I LO im. Jana Śniadeckiego z klasy o profilu biologiczno-chemicznym wzięli udział w warsztatach organizowanych przez pracowników Urzędu Miasta i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Pszczelnik, wchodzących w skład zespołu Siemianowickiego Geranium, o którym już kilkukrotnie pisaliśmy. Celem powołania zespołu jest standaryzacja ochrony i pielęgnacji obszarów zieleni z uwzględnieniem zagospodarowania wód opadowych i roztopowych z terenów uszczelnionych w mieście.
Uczniowie podczas warsztatów dowiedzieli się:
1) jak działa kanalizacja deszczowa a także dlaczego czasem nie działa,
2) jak efektywnie można wykorzystać deszczówkę do rozwoju terenów zieleni
3) jak z pozoru nawet najmniejsze działania w tym zakresie mogą mieć ogromne znaczenie.
Następnie wyruszyli na badania terenowe gdzie na Rynku Miejskim. Tam sprawdzali jego uszczelnienie i jakość terenów zielonych, wrażliwość na ekstremalne zjawiska pogodowe (upały, nawalne deszcze, silne wiatry), a także pytali mieszkańców o ich ocenę tej przestrzeni. Dzięki badaniom mogli wypracować własne koncepcje zagospodarowania Rynku tak, aby poprawić jego zdolność do gromadzenia wody deszczowej i zwiększyć udział terenów zielonych. Po przedstawieniu własnych pomysłów na nowy Rynek Miejski licealiści udali się na spacer, by zobaczyć jak teoria spotyka się z praktyką.
Na ulicy Kruczej zaglądali do wnętrza zbiorników retencyjnych i zobaczyli jak wygląda i działa przepompownia kanalizacji deszczowej. Następnie spacerem, poprowadzonym bezpośrednio nad rurami kanalizacji, dotarli do stawów Remiza, Policyjnego i Rzęsy, by zobaczyć gdzie odprowadzany jest nadmiar wody deszczowej i jak wyrównywane są poziomy wody we wszystkich zbiornikach.
Pogoda wpisała się w temat warsztatów i dostarczyła sporo wody. Mimo deszczu uczniowie wykazali się sporą kreatywnością. Ich pomysły i sugestie zostaną uwzględnione w dalszych pracach Siemianowickiego Geranium.
W lipcu 2024 roku Prezydent Miasta powołał zespół ds. standaryzacji ochrony i pielęgnacji terenów zielonych z uwzględnieniem zagospodarowania wód opadowych i roztopowych z terenów uszczelnionych na terenie gminy Siemianowice Śląskie pn. „Siemianowickie Geranium”, który jest odpowiedzią na szereg sygnałów od naszych mieszkańców w tematyce ochrony i pielęgnacji terenów zieleni na terenie naszego miasta. Zespół ma za zadanie przygotować dokumenty określające standardy ochrony i pielęgnacji terenów zielonych, tworzenia terenów zielonych z uwzględnieniem małej architektury oraz gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi, a także poradników dla mieszkańców związanego z zielono-błękitną infrastrukturą. Podejmie się także próby utworzenia zarysu strategii działań związanych z gospodarowaniem wód opadowych z uwzględnieniem terenów zielonych na terenie naszego miasta.











Autor:
-
Betina Bober-Ogon, Wydział Gospodarki Komunalnej