Srebrne wakacje siemianowickich seniorów – śladami rodu Donnersmarcków
W lipcu Stowarzyszenie Wspólnie dla Siemianowic przy współpracy z Biurem ds. Seniorów UM realizowało projekt pod nazwą Srebrne wakacje Siemianowickich Seniorów, pt. „Śladami Rodu Donersmarcków”.
A wszystko zaczęło się od ogłoszonego konkursu przez ROPS w Katowicach. Dzięki autorskiemu programowi stworzonemu przez Beatę Łuczak Koordynatora ds. seniorów w UM Siemianowice Śl. i doświadczeniu w realizacji projektów przez WDS oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi: Klub Seniora Michałkowice 60 plus, Siemianowicki UTW, Klub Wrzos, Stowarzyszenie Kulturalne Osób Niepełnosprawnych, seniorzy zwiedzili wiele wspaniałych miejsc, a SUTW uczestniczył w imprezie sportowo-aktywizującej i integracyjnej dla seniorów z całego województwa pod nazwą „Silver Run”.
W piątek 1.07.2022 odbyła się pierwsza z serii trzech wycieczek „Śladami rodu Henckel von Donnersmarck” z Przewodnikiem Arkadiuszem Kuzio-Podruckim dr nauk humanistycznych, historykiem, publicystą, badaczem dziejów śląskiej szlachty i arystokracji oraz ich związków z europejskimi rodami. Seniorzy zwiedzili Zespół pałacowo-parkowy w Brynku. To pałac wybudowany przez hrabiego Hugona II Henckel von Donnersmarck na pocz. XX w. po rozebraniu rezydencji rodu von Rosenthal z pocz. XIX wieku. Można było zobaczyć najlepiej zachowane zdobienia wnętrz z wszystkich dawnych rezydencji rodu Henckel von Donnersmarck. Najciekawsze z nich to sala balowa, biblioteka, pokój barokowy, klasycystyczny, główna klatka schodowa. Wokół pałacu roztacza się park z zachowanymi zabudowaniami gospodarczymi, oficynami i dawnymi stajniami (późniejsze gimnazjum).
Kolejnym zamkiem do zwiedzenia był Zamek w Starych Tarnowicach, wybudowany w poł. XVI w. przez rodzinę Wrochemów. Od pocz. XVII w. w posiadaniu różnych rodów. W latach 1821 – 1945 r. w rękach hrabiów i książąt von Donnersmarck. Jest to najstarsza z rezydencji będących przed 1945 r. własnością Henckel von Donnersmarcków. Znajdują się w niej do tej pory zachowane i readaptowane zabudowania gospodarcze takie jak: masztalernia, stodoła i świniarnia.
Po drodze Seniorzy zobaczyli zespół parkowy pozostały po pałacu w Reptach Śląskich, obecnie teren Zespołu Szkól Salezjańskich i Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty Śląskie”. Tu zachowała się Kordegarda przy wjeździe do parku, dawna masztalernia, rozbudowana na siedzibę szkoły, rozległy park, zejście do szybów „Ewa” i „Sylwester” – Sztolnia Czarnego Pstrąga. Wycieczkę zakończył pobyt na Rynku w Tarnowskich Górach – miasto górnicze powstałe na dawnych polach Wrochemów z Tarnowic Starych.
8 lipca to drugi dzień wycieczek w ramach projektu „Srebrne wakacje Siemianowickich Seniorów”. Obfitował on w wiele wydarzeń, emocji i przygód, był to dzień pełen wrażeń i uśmiechu. Pod opieką merytoryczną dr. Arka Kuzio-Podruckiego Seniorzy mieli możliwość zwiedzania Kopalni Guido w Zabrzu, zaznajamiając się jednocześnie z ciężką i niebezpieczną pracą górników. W kopalni zbudowanej przez hrabiego (późniejszego księcia) Guido von Donnersmarcka, wycieczkowicze zobaczyli, jak pracuje maszyna parowa powstała przed 100 laty, która napędzała szolę z górnikami zjeżdżającymi pod ziemię.
Kolejną atrakcją była Huta Królewska – Muzeum Hutnictwa – część dawnego kompleksu przemysłowego należącego w XIX w. (razem z Hutą Laura w Siemianowicach Śląskich) do hrabiego Hugona I Henckel von Donnersmarck z Siemianowic oraz Zespół pałacowo-parkowy w Nakle Śląskim wybudowany w poł. XIX w. przez hr. Hugona I Henckel von Donnersmarcka z Siemianowic – od końca XIX w. do 1945 r. rezydencja nakielskiej linii rodu, potomków hr. Łazarza IV Henckel von Donnersmarcka. Obecnie Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, oferujące obszerną ofertę kulturalną i wystawową – co ciekawe znajduje się tam jedyna wystawa o dziejach rodu Henckel von Donnersmarck.
leżący w sąsiedztwie mauzoleum miejscowej linii rodu oraz kościół parafialny powstały z udziałem hrabiów Henckel von Donnersmarck.
Z trzeciej, ostatniej wycieczki (15.07), seniorzy wrócili pełni wrażeń, mając jeszcze przed oczami piękne śląskie rezydencje Rodu Donnersmarcków i ich zachowane wyposażenia, architekturę, budynki, sale i historię opowiadaną przez znakomitego znawcę przedmiotu i badacza dr nauk humanistycznych Arkadiusza Kuzio-Podruckiego. Uczestnicy wycieczki zwiedzili piękne miejsca bytności i życia oraz spoczynku wiecznego rodu Donnersmarcków.
Szczególne wrażenie zrobiła rezydencja w Krowiarkach, tym bardziej ważna dla Siemianowic, gdyż była własnością tej samej rodziny co nasz Pałac. Rezydencja w odbudowie, ale z zachowaną przepiękną klatką schodową i salą mauretańską, no i samą bryłą pałacu, przywodząca na myśl pałac z bajki. Mauzoleum z grobami i mały cmentarzyk skłaniały do zadumy.
Seniorzy tym razem zwiedzili:
Zespół pałacowo-parkowy w Krowiarkach – dawną rezydencję hrabiów Strachwitzów, Gaszynów i od końca XIX w. do 1945 r. hrabiów von Henckel-Gaschin, potomków hrabiego Hugona II Henckel von Donnersmarck i Wandy hrabianki von Gaschin, obecnie nieużytkowana i w znacznym stopniu zniszczona.
– rozległy park z Mauzoleum miejscowej linii rodu Henckel von Donnersmarck (m.in. grób Wandy von Gaschin)
– zachowane częściowo zabudowania gospodarcze.
Po tym wspaniałym pobycie w Krowiarkach wycieczka udała się do Zamku w Chałupkach i Bogumina – najstarszej rezydencji – Zamek Bogumiński – zbudowanej przez hrabiów Henckel von Donnersmarck w 1682 r.
Po wygaśnięciu miejscowej linii Henckel von Donnersmarcków od poł. XIX w. do czasów po nazistowskich własność baronów von Rothschild z Wiednia, obecnie hotel
– miasto Stary Bogumin (czes. Bohumin), za rzeka Odrą (most graniczny od 1742 r.) do pocz. XIX w. własność hrabiów Henckel von Donnersmarck, przy kościele parafialnym niewielkie mauzoleum miejscowej linii rodu.
Srebrne wakacje Siemianowickich Seniorów okazały się sukcesem, dały seniorom wiele radości, wiedzy a przede wszystkim zintegrowały członków różnych klubów senioralnych.
W mediach społecznościowych FB pojawiły się piękne i ciekawe relacje samych seniorów z tych wycieczek, warte przeczytania (Iwona Szymańska-Zaradna, Zbigniew Kędzierski, Zdzisława Zalewska) a Prezes Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Pani Renata Jaroń – Guzy tak podsumowała wycieczki na stronie SUTW:
– „Pragnę wyrazić moje uznanie dla Pani Prezes Wspólnie dla Siemianowic dr Anna Zasada-Chorab oraz dla Pani Beata Łuczak – Biuro ds. seniorów za pomysł i wykonanie Srebrnych wakacji. Edukację z integracją seniorów udało Wam się wspaniale. Mimo że sama nie mogłam uczestniczyć w wycieczkach, to wiem, że słuchacze SUTW są zachwyceni, w ich imieniu i swoim, bardzo, bardzo dziękuję”
Miłe słowa przesłała także Pani Jadwiga Kędzierska, seniorka, członek Zarządu SUTW
– „Jako uczestniczka wycieczek organizowanych w ramach projektu SREBRNE WAKACJE SIEMIANOWICKICH SENIORÓW pragnę, w imieniu wszystkich uczestników SUTW, serdecznie podziękować Paniom Annie Zasadzie Chorab i Beacie Łuczak za pomysł i realizację dla siemianowickich seniorów pięknych wycieczek śladami Donnersmarcków. Były to bardzo interesujące spotkania z ciekawymi miejscami oraz ich historią opowiadaną przez dr. Arkadiusza Kuzio-Podruckiego. Była to fantastyczna integracja seniorów, których radość i uśmiech były doskonałym podziękowaniem dla organizatorek. Nawet pogoda wyjątkowo nam sprzyjała. Było bardzo fajnie.”
Autor:
-
Koordynator ds. Seniorów Beata Łuczak. Biuro ds. Seniorów