„Ballady i Romanse”w Meritum
Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego z okazji dwóchsetlecia wydania w Wilnie pierwszego tomu „Poezji” Adama Mickiewicza, zawierającego „Ballady i romanse”, uważanego za właściwy debiut poety i równocześnie początek epoki romantyzmu w polskiej kulturze i literaturze. Dlatego też lekturą tegorocznej, czyli jedenastej edycji Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania, zorganizowanej pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej, nie mogło być inne dzieło literackie jak właśnie „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
Tradycyjnie młodzież ZSTiO „Meritum” wzięła aktywny udział w Narodowym Czytaniu zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich. W tym roku „Meritum” reprezentowała klasa IIb T oraz IVc T wraz z nauczycielkami Paniami: Ewą Borycą, Ksenią Hadryan i Joanną Tatar. Uczestnikami czytelniczego spotkania byli również uczniowie takich siemianowickich szkół jak: ZSOiZ i SP 6 oraz zaproszeni goście z Urzędu Miasta, tj.: Drugi Zastępca Prezydenta Miasta Pani Marta Suchanek-Bijak oraz Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu UM Pan Krzysztof Nos.
W programie mickiewiczowskiego Narodowego Czytania znalazło się wprowadzenie do romantycznego świata ballad i romansów Adama Mickiewicza, przeczytanie z podziałem na role ballady „Romantyczność” przez uczniów „Meritum” i „Świtezianki” przez młodzież ZSOiZ, a następnie włączenie się do czytania pozostałych gości i znakomite odczytanie „Rękawiczki” przez Pana Jana Litwińskiego z Wydziału Kultury i Sportu UM oraz utworu „Pierwiosnek” przez przedstawicielkę młodzieży Karolinę Seger.
Uczniowie z klasy IIb T oraz IVc T z ZSTiO „Meritum”, czyli Weronika Herko (Karusia), Karol Golysz (Narrator – Adam Mickiewicz), Michał Piechura (Starzec – Jan Śniadecki), Weronika Nowok i Kacper Czaplicki (lud) doskonale wczuli się w balladowy klimat czytanych fragmentów, zadbali o romantyczny nastrój i stroje z epoki oraz profesjonalnie wcielili się w odczytywane postacie z utworu „Romantyczność”.
Czytelnicze święto zakończyło się wspólnym zdjęciem i przekonaniem, że Mickiewicz został odczarowany, a romantyczna poezja wcale nie jest trudna i nudna. Wręcz przeciwnie – mickiewiczowskie przesłanie ballady „Romantyczność”: „Miej serce i patrzaj w serce!” jest ponadczasowe i nieprzemijające, inspirujące, pozwalające wierzyć, że w życiu najważniejsza jest miłość i warto kierować się w nim uczuciami, po prostu sercem.
Autor:
-
Ksenia Hadryan, Meritum