Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka – to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego 2023.
Inicjatorzy wydarzenia: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego zwracają tym samym szczególną uwagę na fakt, iż na całym świecie osoby cierpiące na choroby psychiczne w dalszym ciągu doświadczają naruszeń praw człowieka, jak wykluczanie z życia społecznego i dyskryminacja.
Tegoroczne hasło uświadamia nam, że każdy człowiek, gdziekolwiek się znajduje, ma prawo do najwyższego standardu zdrowia psychicznego. Obejmuje ono prawo do ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia psychicznego, prawo do dostępnej, akceptowalnej i dobrej jakości opieki oraz prawo do wolności, niezależności i włączenia społecznego.
Zdrowie psychiczne ma kluczowe znaczenie dla naszego ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak jedna na osiem osób na całym świecie cierpi na schorzenia psychiczne. Problemy ze zdrowiem psychicznym dotykają także coraz większą liczbę nastolatków i młodych ludzi.
Codzienny stres, dynamiczne tempo życia, brak czasu dla siebie i innych, brak czasu na odpoczynek i wyciszenie od nadmiernych bodźców sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w strefie emocjonalnej i psychicznej.
Niepokojące objawy. Depresja.
Depresja nie pozwala normalnie pracować, uczyć się, jeść, spać.
Najczęstsze objawy depresji to:
- przewlekły stan obniżenia nastroju,
- dominującym odczuciem jest smutek i przygnębienie,
- zaburzenia apetytu – nadmierne zajadanie się lub brak apetytu,
- brak odczuwania przyjemności,
- problemy ze snem,
- poczucie bezsilności, bezsensu życia;
- wahania nastrojów.
Jak możemy poprawić naszą kondycję psychiczną?
Aby zadbać o zdrowie psychiczne i zapobiegać depresji powinniśmy prowadzić zdrowy styl życia, a w szczególności:
- dbać o wypoczynek, wysypiać się regularnie.
- prowadzić aktywny tryb życia. Wysiłek fizyczny obniża poziom stresu i lęku
oraz poprawia samopoczucie. Należy jednak mieć na uwadze, że nawet regularna aktywność fizyczna w przypadku wystąpienia choroby, nie jest w stanie zastąpić tradycyjnego leczenia farmakologicznego lub psychoterapii, lecz stanowi czynnik prewencyjny oraz wspomagający leczenie wielu zaburzeń związanych
z funkcjonowaniem mózgu. - odżywiać się zdrowo – dieta i nawyki żywieniowe odgrywają znaczące role
w prawidłowym funkcjonowaniu naszego układu nerwowego. W jadłospisach warto uwzględnić dania bogate w: witaminy z grupy B, witaminę D3, cynk, kwasy tłuszczowe omega-3, magnez czy selen. Istotne jest ograniczenie przetworzonej i niezdrowej żywności. - podtrzymywać swoje kontakty z przyjaciółmi i znajomymi. W budowaniu kondycji psychicznej pomocni są inni ludzie, stanowiący nasze wsparcie społeczne, przy czym bardziej efektywne są więzi oparte na kontaktach osobistych, a nie przy pomocy mediów społecznościowych. Spędzajmy czas z tymi, których lubimy, zapewnijmy sobie dobre relacje z innymi, bądźmy na bieżąco w kontakcie z najbliższymi.
Jeśli pomimo tego zauważymy, że dzieje się z nami coś niepokojącego zwróćmy się o pomoc
do specjalistów.
Ważne, że wszyscy możemy odegrać swoją rolę w zwiększaniu świadomości na temat zdrowia psychicznego, a Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego jest okazją do zwrócenia szczególnej uwagi na to, czy ktoś z naszych bliskich nie potrzebuje wsparcia i pomocy specjalistów.
Gdzie szukać pomocy?
1. Linia bezpośredniego wsparcia dla osób dorosłych w stanie kryzysu psychicznego – telefon 800 70 2222.
Jest linią całodobową i bezpłatną. Pod telefonem dyżurują psycholodzy Fundacji „ITAKA” udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej
w ich regionie. Więcej informacji znajduje się na stronie Centrum Wsparcia pod adresem: www.centrumwsparcia.pl
2. Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – telefon 116 111.
Telefon 116 111 prowadzony jest przez Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę”. Jest on czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu, także w dni ustawowo wolne od pracy.
Dyżurujący przy telefonie specjaliści pomagają dzieciom i młodzieży rozmawiając o sprawach dla nich ważnych i trudnych. Nie dają gotowych rad i rozwiązań. Razem z rozmówcami zastanawiają się, co mogą zrobić, by przezwyciężyć kłopoty i problemy. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej pod adresem: www.116111.pl oraz www.fdds.pl
3. Samodzielny Publiczny Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego (SPZLP) w Siemianowicach Śląskich, ul. Szkolna 2 w ramach, którego funkcjonują:
- Poradnia Zdrowia Psychicznego, telefon kontaktowy 506 016 187,
- Dzienny Oddział Psychiatryczny, telefon kontaktowy 506 016 195 lub 32 228 30 21.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej pod adresem: www.spzlp.pl
4. Samodzielny Publiczny Zakład Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Siemianowicach Śląskich, Al. Młodych 16 w ramach, którego funkcjonują:
- Dzienny Oddział Terapii Uzależnień,
- Ambulatorium (przychodnia).
Telefon kontaktowy: 32 765 41 38 lub 606 699 674.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej pod adresem: www.uzaleznienia.siemianowice.pl
5. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Siemianowicach Śląskich, ul. Olimpijska 2a
Poradnia w ramach swej działalności zapewnia opiekę psychologiczno-pedagogiczną dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli miasta Siemianowice Śląskie.
Telefon kontaktowy: 32 608 65 65 lub 509 199 440.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej pod adresem: www.ppp.siemianowice.pl
6. Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich, ul. Fitznerów 3
Ośrodek w ramach działalności interwencyjnej świadczy pomoc:
- doradczą,
- informacyjną,
- psychologiczną,
- terapeutyczną,
- pedagogiczną,
- prawną,
- socjalną,
- bytową na czas zamieszkiwania w hostelu Ośrodka.
Telefon kontaktowy: 32 762 81 44, 32 762 81 00 lub 514 730 969. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej pod adresem: www.oik.siemianowice.pl
Autor:
-
Sabina Miland, Wydział Polityki Społecznej