Debata o zdrowiu psychicznym

Rozpoczęcie obrad

W minioną sobotę, w SCK ,,Zameczek,, z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego odbyła się konferencja szkoleniowo-wykładowa zorganizowana przez Samodzielny Publiczny Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego w Siemianowicach Śląskich. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie.

Wielkim zaszczytem i wyróżnieniem zarówno dla dyrektora placówki jak i dla pracowników SPZLP była liczna frekwencja zaproszonych gości. Dla organizatorów był to dowód uznania dla działań, jakie pracownicy SLZLP podejmują w stosunku do osób zmagających się z problemami zdrowia psychicznego i pozostającymi w kryzysie emocjonalnym.

W konferencji uczestniczyła m. in. zastępca Prezydenta Miasta Beata Gałecka, radni, komendanci i funkcjonariusze służb mundurowych, prezesi i kierownicy podmiotów leczniczych, kierownicy i przedstawiciele jednostek gminnych, lekarze, pielęgniarki wraz z przedstawicielem Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. Obecni byli również prezesi i przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji pozarządowych, psychologowie, studenci psychologii a nawet uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Bytomia, którzy biorą udział w projekcie dotyczącym zdrowia psychicznego. To bardzo budujące, że zdrowie psychiczne, jego kondycja nie są obojętne przedstawicielom tak różnych zawodów, czy osób w tak różnym wieku i o różnych zawodach.

Podczas przemówienia dyrektor placówki podkreśliła, istotę zdrowia psychicznego w Polsce szczególnie w kontekście ostatnich wydarzeń związanych z powodziami, napiętą sytuacją geopolityczną ale także skutkami pandemii, która pozostawiła trwały ślad w naszej psychice, a w szczególności w psychice dzieci. Zaznaczyła, że to lekarze, psychoterapeuci, psychologowie, psychologowie kliniczni, pielęgniarki, pracownicy socjalni, terapeuci zajęciowi i wiele innych pokrewnych zawodów SPZLP każdego dnia starają się pomagać wszystkim potrzebującym wyjść z tzw. pułapki emocjonalnej, przytłaczającego poczucia bezradności i zamętu psychicznego w ramach poradni zdrowia psychicznego oraz psychiatrycznego oddziału dziennego. Przytoczyła definicję zdrowia ,,że to nie tylko brak choroby czy kalectwa ale przede wszystkim dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny,, zaznaczając, że tymi ostatnimi zagadnieniami zajmują się każdego dnia specjaliści SPZLP w Siemianowicach Śląskich. Zapowiedziała, że podczas konferencji prelegenci przybliżą oblicze stresu i jego wpływ na zachowania jednostki w życiu społecznym.

Głos zabrała również zastępca prezydenta Beata Gałecka podkreślając lokalizację placówki i możliwość dostępności specjalistycznej opieki psychiatrycznej dla siemianowiczan. Doceniła inicjatywę oraz tematykę poruszanych zagadnień i tematów konferencji oraz podkreśliła, jak ważne jest zdrowie psychiczne naszego społeczeństwa.

W ramach Konferencji odbył się cykl wykładów i warsztatów dotyczących zdrowia psychicznego, w których licznie uczestniczyli zarówno mieszkańcy Siemianowic Śląskich, jak i sąsiadujących miast. Prowadzone wykłady dotyczyły tematów takich jak: lęk uogólniony, wpływ traumy międzypokoleniowej na współczesne społeczeństwo, zespół stresu pourazowego i różnych form stresu psychologicznego oraz radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi. Wykładowcami byli: specjalista w dziedzinie Psychiatrii – lekarz medycyny Michał Opiełka, psychoterapeuta certyfikowany Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego – Mirosław Giza, psychoterapeuta certyfikowany Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i psycholog kliniczny – Robert Trzop, a także profesor Mieczysław Bieniek – generał Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Poza wykładami, uczestnicy konferencji skorzystali z cyklu warsztatów prowadzonych przez psycholożki i psychoterapeutki SPZLP – Małgorzatę Jabłońską, Monikę Kalę oraz psychoterapeutki – Izabelę Pacholewicz i Lucynę Jendrzejczyk. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się jakie znaczenie ma uważność, jak być asertywnym, jak radzić sobie ze stresem i jakiej wewnętrznej przemiany i rozwoju doznajemy będąc w kryzysie psychicznym.

Uczestnicy wydarzenia podkreślali profesjonalizm, merytorykę wszystkich prowadzących warsztaty oraz prelegentów konferencji. Znaczenie wyboru lokalizacji i podkreślenie piękna obiektu zostało zauważone przez uczestników i prelegentów, którzy po raz pierwszy mieli możliwość docenić zabytkowy pałac osobiście.

W tym miejscu organizator wydarzenia pragnie raz jeszcze podziękować za tak duże zainteresowanie oraz tak liczny udział w konferencji.

Uczestnicy konferencji

Autor:

  • Beata Będkowska, Samodzielny Publiczny Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego w Siemianowicach Śląskich

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska
foto: Wojciech Mateusiak