Siemianowicka lekcja najlepsza!

Dr Wądołowski odbiera dyplom konkursowy, w tle baner Instytutu i ekran z prezentacja
Dr Wądołowski odbiera dyplom

Z przyjemnością informujemy, iż scenariusz lekcji pt. „Śląskie Hollywood” – wytwórnia filmowa Espe-film (1925-1929), autorstwa dra Marcina Wądołowskiego, na co dzień nauczyciela w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich, uznany został za najlepszą pracę w konkursie dla nauczycieli „PoznajMY ŚLĄSKIE 1922-1939”, organizowanym przez Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej.

Proponowane przez uczestników konkursu prace miały nawiązywać na poziomie lokalnym lub szerszym, do jednego z trzech tematów realizowanych w ramach projektu:

  • Życie codzienne w województwie śląskim w II Rzeczypospolitej
  • Życie kulturalne w województwie śląskim na tle II Rzeczypospolitej
  • Beskidzkie szlaki… Turystyka górska w województwie śląskim w II Rzeczpospolitej

Scenariusz lekcji opracowany przez dra Wądołowskiego prezentuje dziedzictwo wytwórni filmowej Espe-film, która w okresie międzywojennym funkcjonowała na terenie Siemianowic Śląskich (określana była w prasie mianem „śląskiego Hollywood”). Lekcja ta będzie w niedalekiej przyszłości przeprowadzana przez autora wśród uczniów siemianowickiego I LO w ramach przedmiotu historia i teraźniejszość. Scenariusz lekcji będzie ogólnodostępny na stronie Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej, dlatego nauczyciele z innych szkół średnich województwa śląskiego również mogą go wykorzystać na swoich zajęciach.

Grono pozauczniowskie będzie miało okazję zapoznać się z historią siemianowickiej wytwórni Espe-film w formie monografii pt. Wytwórnia filmów ESPE-FILM – międzywojenne siemianowickie Hollywood, która ukaże się niebawem nakładem wydawnictwa Lokalne Dziedzictwo LH (publikacja współfinansowana będzie przez Polski Instytut Sztuki Filmowej).

Autor:

  • I LO

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska