Międzynarodowy Dzień Bezdomnych Zwierząt

Jasny miły pies
Jeden z podopiecznych schroniska

W ubiegłym tygodniu, w czwartek 30 marca, Rada Miasta Siemianowice Śląskie przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie naszego miasta w 2023 roku.

Dlaczego piszemy o tym dziś? Bo dziś 4 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Bezdomnych Zwierząt – mający na celu zwrócenie uwagi na ten dość istotny problem.

Zapewnienie opieki nad bezdomnymi zwierzętami i zapobieganie bezdomności zwierząt jest obowiązkiem gminy. Mówi o tym ustawa o ochronie zwierząt. Starsi mieszkańcy gminy zapewne pamiętają całe sfory bezpańskich psów biegających po osiedlach czy stada chorych bezdomnych kociaków. Mało kto zauważył jednak, że kilkanaście lat temu ten problem praktycznie zniknął.

Każdego roku gminy przyjmują uchwałę – program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Uchwalenie i realizacja programu jest ich obowiązkiem, mimo ograniczonych środków, które mogą wygospodarować na ten cel ze swoich budżetów. Tym ważniejsza jest dobra, przemyślana organizacja opieki.

Program opieki nad bezdomnymi zwierzętami dla naszego miasta obejmuje 8 głównych zadań:

  1. Zapewnienie bezdomnym zwierzętom (psom i kotom) miejsca w schronisku dla bezdomnych zwierząt;
  2. Opiekę nad kotami wolnożyjącymi
  3. Odławianie bezdomnych zwierząt i transport do schroniska
  4. Obligatoryjną sterylizację i kastrację zwierząt w schronisku dla zwierząt
  5. Poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt
  6. Usypianie ślepych miotów
  7. Zapewnienie opieki dla bezdomnych zwierząt gospodarskich
  8. Zapewnienie opieki weterynaryjnej w przypadkach drogowych z udziałem zwierząt

Brzmi bardzo urzędniczo więc poniżej kilka zdań, które powinny trochę ten temat przybliżyć.

Na początek zacznijmy od opieki nad porzuconymi lub zgubionymi psami i kotami:

Zarówno na oficjalnych miejskich stronach internetowych jak i w mediach społecznościowych co jakiś czas natknąć można się na ogłoszenie o znalezieniu zabłąkanego psa lub kociaka (a czasem króliczka, świnki morskiej czy innego domowego pupila). Jeżeli nikt po takiego zwierzaka się nie zgłosi trafia on do schroniska dla bezdomnych zwierząt. Siemianowice Śląskie na rok 2023 mają podpisaną umowę ze schroniskiem znajdującym się w Chorzowie.

Dzięki tej umowie zagubione czy porzucone psy i koty trafiają właśnie tam. Schronisko na swoich stronach zamieszcza ogłoszenia dot. każdego zwierzaka jaki do nich trafił. Przez 14 dni każdy pies i kot przechodzi tzw. kwarantannę. W tym czasie sprawdzany jest chip (o ile zwierzę taki posiada), podejmowane są próby kontaktu z właścicielem, jeżeli uda się go ustalić, sprawdzany jest też stan zdrowia zwierzaka, a jeżeli zachodzi taka konieczność wdrażane jest leczenie. Jeżeli przez 14 dni nikt po zwierzę się nie zgłosi to zostaje ono wykastrowane/wysterylizowane i przeznaczone do adopcji, a pracownicy schroniska dokładają wszelkich starań by znaleźć każdemu futrzakowi nowy dom.

Tak samo traktowane są zwierzęta odbierane w trakcie interwencji u mieszkańców, którzy niekoniecznie dobrze wywiązują się z obowiązku jakim jest opieka nad psem czy kotem.

Taką sytuację mieliśmy całkiem niedawno gdy dwa psy zostały odebrane w asyście policji „właścicielowi”, ponieważ przebywały w skrajnie złych warunkach zagrażających ich życiu.

Przy wyłapywaniu bezdomnych zwierząt nieoceniona jest pomoc Straży Miejskiej i Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. To w ich siedzibie najczęściej są zabezpieczane zwierzęta, a Straż Miejska każdorazowo publikuje ogłoszenia na swojej stronie by znaleźć właściciela zanim wezwana zostanie firma, która odwiezie znajdę do schroniska.

A co ze zwierzętami gospodarskimi?

Rzadko bo rzadko ale jednak zdarza się, że w naszym mieście zagubi się zwierzę gospodarskie. Zbłąkane owieczki, kozy czy krowy mają zapewnione miejsce w gospodarstwie rolnym niedaleko Siewierza. Zwierzęta gospodarskie obowiązkowo winny posiadać oznakowanie, które umożliwi identyfikację hodowli dzięki czemu zazwyczaj nie jest trudno odnaleźć właściciela.

Oczywiście tak jak w przypadku psów i kotów tak i w przypadkach zagubionych zwierząt gospodarskich najczęściej pomagają Strażnicy Miejscy.

Dzik jest dziki, dzik jest zły jak pisał Jan Brzechwa. Na szczęście nie taki zły jak to często mu się przypisuje.

Dzikie zwierzęta unikają naszego towarzystwa i nie wchodzą nam w drogę. No chyba, że akurat przez nią przechodzą. Przy zdarzeniu drogowym z udziałem dzikiej zwierzyny musimy pamiętać, że oprócz tego, że ucierpiał nasz samochód lub nawet my sami, ucierpiało też zwierzę, które wymaga pomocy. Każda gmina musi być przygotowana na taką ewentualność. W tym celu mamy zabezpieczone miejsce w Leśnym Pogotowiu w Mikołowie – jest to najbliższy naszemu miastu ośrodek rehabilitacji i schronisko dla dzikich zwierząt.

Na koniec kilka słów o kotach. Każdy miłośnik kotów wie, że chodzą własnymi ścieżkami i robią to na co tak naprawdę mają ochotę. Dlatego też nie brak w mieście kotów wolnożyjących. Taki uroczy termin dla kotów, które nie mają właściciela przewidział ustawodawca. Są to wszystkie koty, które kręcą się w pobliżu ogrodów działkowych i na osiedlach. Wbrew pozorom nie są one wcale pozostawione same sobie.

Ale o tym jak gmina pomaga kotom wolnożyjącym napiszemy w osobnym artykule.

Poniżej garść przydatnych linków:

Strona chorzowskiego schroniska: http://www.chorzow.schronisko.com/index.html

Facebook chorzowskiego schroniska: https://www.facebook.com/schronisko.chorzow

Facebook Straży Miejskiej: https://www.facebook.com/Stra%C5%BC-Miejska-w-Siemianowicach-%C5%9Al%C4%85skich-557220941147509

Telefon do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego: (32) 220 – 01 – 80

Informacje na temat opieki nad bezdomnymi zwierzętami – Wydział Gospodarki Komunalnej – 32 760 53 77

Autor:

  • Betina Bober – Ogon, Wydział Gospodarki Komunalnej
wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska