Młodzieżowa Akademia Samorządowa – konferencja w SCK Park Tradycji

Wczoraj (8.06) w Siemianowickim Centrum Kultury Park Tradycji odbyła się konferencja zorganizowana przez Młodzieżową Akademię Samorządową (MAS). Było to drugie z ośmiu zaplanowanych spotkań, w trakcie których opracowywane są mechanizmy pozwalające zrozumieć rolę samorządu i jego funkcjonowanie, w kontekście potrzeb mieszkańców. Zwłaszcza tych młodych, którzy chcą partycypować w rozwoju swoich lokalnych społeczności. Rozmowę moderowali: Krzysztof Tarabura, Członek Zarządu Instytutu Roździeńskiego, Wojciech Gosek, Koordynator projektu, Maciej Malik, Prezes Zarządu Instytutu Roździeńskiego oraz Karolina Rzepecka, Członek Zarządu Instytutu Roździeńskiego.

Spotkanie było okazją do zadawania – również niełatwych – pytań zaproszonym gościom, wśród których byli m.in. Piotr Kochanek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich, Marcin Janota, siemianowicki radny oraz Elżbieta Nieszporek, Pełnomocnik ds. Organizacji Pozarządowych.

– Niezmiernie cieszę się, że po kilku latach od wprowadzenia przez prezydenta Piecha, polityki rozwoju miasta opartej o dialog z wszystkimi grupami wiekowymi, w tym – rzecz jasna – młodzieży, możemy dziś po raz kolejny, wymienić się pomysłami na przyszłość miasta. Liczę, że wiele z nich uda się wspólnie wproawdzić w życie – mówi Piotr Kochanek.

Z kolei Marcin Janota wprowadzał uczestników forum w meandry związane z rolą radnego, która wielu może wydawać się łatwym chlebem, czy miłym dodatkiem do rzeczywistości. – By zostać przedstawicielem mieszkańców w samorządzie, potrzebna jest solidna praca u podstaw – wyjaśnia Marcin Janota – Poza tym należy pamiętać, że rola radnego nie zaczyna i nie kończy tylko i wyłącznie na obecności podczas comiesięcznych sesji, ale to również dyżury w trakcie których spotykamy się z mieszkańcami, prace w komisjach, klubach radnych, posiedzenia koalicyjne, to także wibrujący w kieszeni telefon, bowiem mój numer prywatny również jest do dyspozycji mieszkańców – dodaje.

Zarówno wczorajsze, jak i kolejne edycje konferencji, które odbędą się kolejno w: Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Cieszynie, Mikołowie, Tychach Świerklańcu oraz Katowicach, mają pomóc w zrozumieniu funkcjonowania dużych ośrodków miejskich oraz mniejszych gmin, działania samorządu terytorialnego, prowadzeniu otwartego dialogu z decydentami oraz zebraniu i sklasyfikowaniu potrzeb i pomysłów młodych ludzi biorących czynny udział w samorządowej rzeczywistości. W rezultacie stworzona zostanie Mapa Lokalnych Potrzeb Młodzieży, wypracowanych podczas wspólnych spotkań.autor: Rafał Jakoktochce

Galeria

Autor:

  • Biuro Prasowe UM Siemianowice

    Biuro Prasowe UM Siemianowice

foto: Archiwum UM Siemianowice